алкохол от зърно

Място за обсъждане на всичко което е над 35% алкохол - ракия, уиски, водка, мастика, ликьори, бренди, коняк, грапа, шнапс, саке, и т.н.

Re: алкохол от зърно

Мнениеот dobri_ok » 22 Юни 2018, 22:15

Ензимите са: Термостабилна алфа амизала и за озахаряването Глюко амилаза. Дрождите Фермиол
dobri_ok
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Юни 2018, 11:47

Re: алкохол от зърно

Мнениеот victoryvt » 23 Юни 2018, 16:51

Пенчо бре, чети !
Пенчо не чете ...
viewtopic.php?f=5&t=2469

Преди 6 г. съм го писал.
В момента в магазина има всички нужни ензими - алфа, глюко - амилази, бетаглюканаза, както и един микс за пивоварски цели предимно - пента.
Старгена отдавна го няма, но и не е нужно, защото даваше един гаден вкус и мирис като на повръщано.
Разваряване, охлаждане до 60гр. , подкиселяване до пеха 4.5, озахаряване на 60гр. , охлаждане до 25-30гр. и ферментация с дрожди фермиол или някакви винени.
Дестилира се после само течното, а как ще го прецеждаш - си е твоя работа :) и голям зор.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: алкохол от зърно

Мнениеот dobri_ok » 25 Юни 2018, 11:39

Така бях сложил 20 кг. ечемик да покълне и всичко се случи така както е описано. Сега искам да го озахаря само него ида го сложа да ферментира. Четох за озахаряването с малц и не малцово зърно и за озахаряването с ензими също. Та искам да попитам на какви градоси се озахарява и колко време ферментира.Естествено ще го смеля.
dobri_ok
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Юни 2018, 11:47

Re: алкохол от зърно

Мнениеот dobri_ok » 28 Юни 2018, 09:51

Педи няколко дни смлях с машинка за месо всичкото покълнало зърно. След това загрях около 50 литра вода на 65 градуса и изсипах кашата. Поддържах температура от 62 до 64 градуса около час и половина близо два. Направих йодната проба и цвета стана светло кафяв. Измерих захарноста и тя беше 10% при температура на материала 20 градуса. Добавих още 40 литра вода в материала за да го охладя до 25 градуса, а преди това добавих захар за да направя целия материал 18% захарност. Сложих 5 пакетчета лимонтозо и 5 малки пакетчета с мая за хляб. И в момента ферментира чак бидона е топъл. За сега това. Дано всичко приключи добре.Това ми е за първи път съвсем съм начинаещ.Купих си казана едва миналия месец.Извинявам се ако съм досаден.
dobri_ok
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Юни 2018, 11:47

Re: алкохол от зърно

Мнениеот Dejmos » 01 Юли 2018, 19:56

Лимонтузото по принцип ти трябва за корекция на рн в началото на озахаряването.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: алкохол от зърно

Мнениеот dobri_ok » 02 Юли 2018, 08:57

Вчера беше петия ден от моя първи експеримент. Пуснах спиртомера и той удари дъното на колбата, а материала беше потънал. Прецеждането беше ужасно наистина, но се справих ;) . Насипах го в чисто новия казан. Запалих огъня и зачаках. И след час и половина потече течността. Махнах първия литър И след това измерих алкохола и беше на 65%. Итака изтекоха 16 Литра на 50% и събрах патока 18 литра. Не знам да ли мие бил сполучлив експеримента. Ако някъде бъркам моля за поправка :D .
dobri_ok
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Юни 2018, 11:47

Re: алкохол от зърно

Мнениеот dobri_ok » 10 Юли 2018, 21:38

Така явно моят първи опит се оказа несполучлив. Полученият алкохол има мирис на бъркано за прасета или по нашемо на малай. Дано след преварката този мирис да изчезне.Добре де кажете ми къде съм сбъркал. Сега в събота ще пробвам с ензими точно както сте описали. И ако тогава има този гаден аромат е бога ми не знам вече.
dobri_ok
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Юни 2018, 11:47

Re: алкохол от зърно

Мнениеот Martin » 12 Юли 2018, 23:34

Не знам как е при дестилата, но при бирата след покълване трябва да се махнат кълновете преди всичко, че вкарват кофти и горчиви елементи. Пробвай с малц и зърно 50/50.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: алкохол от зърно

Мнениеот dobri_ok » 13 Юли 2018, 05:02

Не знам явно грешката си е изцяло моя. Утре ще пробвам да разваря 20 кг смляно зърно с термо стабилна алфа амилаза и после да озахаря с глюко-амилаза. И ще спазя описаната технология дословно.
dobri_ok
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 12
Регистриран на: 18 Юни 2018, 11:47

Re: алкохол от зърно

Мнениеот victoryvt » 13 Юли 2018, 08:28

В казана отива само течното !
Вкараш ли и триците от зърното - ще мирише на всякакви непривични неща. Отделно дето може и да загори жестоко.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

ПредишнаСледваща

Назад към Високоалкохолни напитки домашно производство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта