Вино 2017

Без вино закъде ?
Кой как бере гроздето, как го ронка, мачка, сулфитира, мацерира, ферментира, отлежава и бутилира.

Модератор: ilu6a

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 24 Окт 2017, 13:35

Taка преди малко се връщам, почти не взех каквото ми трябва. Дали да не направя следното - ако преценя, че е тръгнало да вкисва, да сложа 1% серниста киселина, да го изнеса на студено и да "титрувам" с бикарбонат до задоволителен резултат и да отделя джибрите? Калиев бикарбонат нямаше става ли със обикновена сода т.е. натриев? Взех някакви дрожди на АПОЛОН-69 френски (за ЯМКФ нямаше), бентонит, дъбов чипс и прост спиртомер. Целта ми е да убия всички микроорганизми ако вече не е късно, да неутрализирам киселината до сол и да пробвам рестарт на ферментацията на това което е останало, има ли такова нещо?
Благодаря!
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

Re: Вино 2017

Мнениеот victoryvt » 24 Окт 2017, 14:12

Колега, стига поства в тая тема. Нищо му няма на материала ти.
И нищо не се изисква да му правиш.
Чакай и толкоз.
Рано е за всякакви намеси сега. Ще източиш и пресоваш чак когато покаже 1% захаромера.
И стига с тая серниста киселина. Няма нужда от нея.
Нормално е в момента да има усещане за киселина, после имаш да чакаш ЯМКФ, после да падне винен камък и чак след това ще говорим кисело ли е и има ли нужда от лекуване.
Засега само гледай да е на постоянна темп. и тя да е по възможност близка до 20гр.

Спиртомер не върши никаква работа ! За какво ти е ? Той измерва алкохолното съдържание в бинарна смес от вода и алкохол. Виното не е такава и не може да му се определи алкохола със спиртомер.
Дрожди хубаво си взел, ама за какво са ти ? В момента имаш ферментация която си върви. Ако вземе че спре на 4-5% по захаромер - ок, ще трябва рестарт. Има си дрожди за трудна ферментация и активатори.
Само че ти в момента имаш нормална ферментация в една кофа 20л.
Дръж я на топло и я забрави няколко дена, до седмица.
После премери - ако имаш под нулата показание - свършила е алкохолната ферментация , ако е 0 има още малко, ако е +1% - идеално - точиш и местиш на топло да падне под 0% , След това откаляваш и чакаш още 2 седмици на топло.
След това чак местиш на студено и пак чакаш и чак след нова година пиеш и коментираш има ли кисел вкус.
Това с "киселата жилка" като го чуя и ми се доповръща.
Понятие кисела жилка няма, има вкус, мирис, и т.н.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 24 Окт 2017, 16:36

Ок, извинявам се, че развалих хубавата тема с неадекватните си въпроси, просто не съм наясно към новобранец.
:beer:
btw захарността вече е 3-5%, скоро май ще слагам софрата за първото ми произведено вино от собствено лозе :)
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

Re: Вино 2017

Мнениеот aeon » 27 Окт 2017, 14:15

Здравейте,

Знам че вече късно, но пускам линк за екселска таблица за изчисляване на количество захар, респективно вода за добавяне в прясно смляната каша. Може за следващия сезон да е полезна за някой.

Освен това моля да ако откриете грешка в изчисленията да ми пишете, за да ги коригирам.

https://www.dropbox.com/s/p1zuuxva7wtk7px/Zahar_BLANC.xlsx?dl=0
aeon
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Окт 2017, 11:53

Re: Вино 2017

Мнениеот aeon » 02 Ное 2017, 12:51

Здравейте,

За пръв път ще ползвам дъбов чипс за червено вино тази година (като цяло и вино правя за първи път). Та на въпроса за чипса - купих френски дъбов чипс, средно изпечен като съотношението е 2 гр. на литър за 250 литра вино - сложих го след като източих виното от майката при 5% остатъчна захар. Виното не се предвижда да се пази дълго, въпреки че имам намерение да го бутилирам - т.е. максимален срок за отлежаване в бутилки до 1,5 години.

Въпроса ми е колко време трябва да престои чипса във виното? Знам че мога сам да определя кога се получил оптимален резултат като опитвам виното, но не ми се ще да отварям съда често - в момента е запечатан, а от крана тече предимно утайка и не могат да бъдат определени вкусови и ароматни качества на виното. Наясно съм и, че ако сега извадя чипса, част от вкуса и аромата му ще се изгубят при по-нататъшното отлежаване на виното в съда.

В описанието на продукта в сайта е указан срок 4 седмици, но там количеството чипс е от 1 до 4 грама на литър.

Информация за виното:

Гроздето е каберне совиньон и мерло, начална захарност 26,7%, намалена до 24% с добавка на вода. Студена мацерация след сулфитиране - 24 часа при 14 градуса и последващо засяване с дрожди ВИТИЛЕВЮР LB руж при температура 18 градуса. Виното е отделено от майката при 5% остатъчна захарност. Бурната ферментация протече за 12 дни, при температура 18 градуса и затворена система с потопена шапка.
aeon
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Окт 2017, 11:53

Re: Вино 2017

Мнениеот Foreigner » 02 Ное 2017, 20:39

Привет, колега,

От чипс до чипс има сериозна разлика - производител, степен на изпичане, трайност. То и дъбово буре да вземеш - същата работа - за един майстор средното обгаряне е едно, за друг - доста различно. Лично аз не мога да се сетя за друг сигурен метод, освен опитването. А и 2-3 кратки отваряния не са чак толкова страшни - при тебе, ако захаромерът е паднал под нулата, виното е с над 13,5 алкохол. Освен това, ако аз ти споделя, че сме ползвали един и същ чипс и на мене ми е харесал резултатът примерно след 2 седмици престой, няма никаква гаранция, че и на тебе ще ти хареса точно този нюанс. Аз бих отворил веднага, за да отделя малко вино на този етап и след това да го сравня. Ако си твърдо решил да не отваряш, карай по средата на препоръките на производителя.

Можело е да не разреждаш с вода - миналата година със същите дрожди изферментирах каберне и мерло 50:50 със захарност 26,2 без никакви проблеми, само температурата беше една идея по-висока - 20-22 градуса. Пиши за развитието и резултата - сигурен съм, че ще бъдеш доволен.
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: Вино 2017

Мнениеот lukata » 02 Ное 2017, 21:31

Моя опит с дъбовия чипс-вложен във виното е,че още е рано за него.
При миналата реколта ползвах средно печен 2гр.на литър-един месец преди бутилиране....а това се случи края на Юни месец.
На този етап вложен най вероятно дъбовите аромати,ще си заминат с утайките.
В крайна сметка вече ако е вложен опитвай винцето ,но на чипса ще му трябва повече време,а струвами се ефекта му
ще е -по малък.
lukata
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 65
Регистриран на: 04 Юли 2016, 10:34
Местоположение: Чавдар

Re: Вино 2017

Мнениеот aeon » 03 Ное 2017, 09:13

Благодаря за съветите.
Вероятно така ще направя - веднъж на седмица ще го отварям и ще го проверявам. Хубавото поне е, че винаги мога да го затворя херметически без никакъв въздух в съда, а догодина ще си сложа още един кран на 30 см. от дъното и ще си реша проблема.
Към момента чипса е киснал една седмица и като се има предвид, че сега му е малко студеничко (температурата е около 14 градуса) наистина няма как да се извлече универсална формула. Единственото, което ме притеснява е да не стане прекалено пушен вкуса, но ще видим.
aeon
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Окт 2017, 11:53

Re: Вино 2017

Мнениеот aeon » 23 Ное 2017, 09:38

Здравейте,

Както обещах, пускам ъПдейт за ефекта от чипса. Вече мина месец от слагането на чипса и ефекта му е по-слаб отколкото очаквах. Вероятно, като е писал
lukata написа:На този етап вложен най вероятно дъбовите аромати,ще си заминат с утайките.
В крайна сметка вече ако е вложен опитвай винцето ,но на чипса ще му трябва повече време,а струвами се ефекта му
ще е -по малък.
.
Но човек се учи докато е жив. В интерес на истината тихата ферментация все още не е приключила и ако източеното вино престои 15-20 минути на въздух се усеща ефекта на чипса - за някой е добре, но аз искам да е малко по-отчетлив.
Иначе виното вече се е избистрило и в неделя ми предстои откаляване. Може след това пак да му сложа чипс, но е малко вероятно.
aeon
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Окт 2017, 11:53

Re: Вино 2017

Мнениеот pehoko » 19 Дек 2017, 21:27

Здравейте колеги. Искам да изкажа благодарност на всички, които ми помагаха да направя сефте виното. Днес си позволих да отлея малко от скромният добив да се почерпим и се оказа просто прекрасно - много пивко и ароматно, във възторг съм, много по-добро от почти всички заводски уж маркови вина, наздраве :clap: :dance:
pehoko
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 19 Окт 2017, 17:24

ПредишнаСледваща

Назад към Вино !

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта