Сваляне на етикети

Дискусия относно начините на почистване на оборудването, бутилките, ферментаторите, кеговете и т.н. Дезинфекция, дезинфектанти, почистващи препарати

Модератор: Martin

Сваляне на етикети

Мнениеот asenr » 11 Дек 2017, 10:56

Колеги, как си сваляте етикетите от бутилките? Накисване във вода обикновено върши работа, но не винаги. От Гларус и Столично винаги ми остава лепило, а Диво пиво направо ги хвърлям. Кажете някоя хитрост за такива етикети. По възможност да не е с някаква агресивна химия, защото нямам канализация и всичко отива в земята. Опитвал съм с прах за пране, но не става. Някакви други идеи да подшушнете?
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот dr_slavov » 11 Дек 2017, 13:15

2% разтвор на NaOH. Върши чудесна работа с повечето етикети. Разтвора е в една бака от боя и го ползвам многократно (случвало се е по няколко месеца). Ако искаш да го неутрализирш преди да го смениш, просто сложи малко оцет.
Малко уточение. За Гларус не работи. От както смениха лепилото преди малко повече от година, няма махане.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот peshcobg » 11 Дек 2017, 16:55

Наскоро свалих етикетите на 60 бутилки от Столично - пълня бутилката с вряла вода за 2-3 мин, за да омекне лепилото; след това отлепвам внимателно етикета, за да не остава лепило; ако остане липило го махам на принципа на колата маска - лепя етикета в/у лепилото и пак отлепвам.

Не е много лесно, но става :) Гларус-а изглежда с подобни етикети, така че може би е приложимо и за тях.

Поздрави
Пешо
peshcobg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 47
Регистриран на: 28 Дек 2016, 00:48

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот ultrashock » 11 Дек 2017, 17:21

Вече десетки пъти правя тази процедура - пълня големия казан с бутилки, след това с вряла вода и оставям за няколко часа. След това повечето етикети са паднали, но такива като от Гларус например трябва ръчна намеса. След това с гъбичка за чинии търкам бутилка по бутилка, когато забележа, че има още лепило. Накрая ги изплаквам отвътре с това:
Изображение
Не ми се използва сода каустик или други подобни силни химии.
Общо взето - нямам търпение да мина на кегератор :)
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот Dejmos » 12 Дек 2017, 15:23

Остатъците лепило от етикети като на Гларус и подобни се свалят лесно с парцалче, напоено с коресилин.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот asenr » 13 Дек 2017, 17:06

Това с кола-маската и аз го правех, ама е голяма играчка и за голямо количество бутилки не е много приложимо. А при мен са се събрали 4-5 каси Гларус и 7-8 Столично. Ще пробвам с коресилин.
В съотношението цена-качество бирата на аванта е без конкуренция :obscene-drinkingcheers:
Аватар
asenr
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 191
Регистриран на: 19 Ное 2015, 21:42
Местоположение: с. Ковачево, общ. Сандански

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот Dave Lombardo » 14 Дек 2017, 10:45

Е уж не искаш агресивна химия, пък с коресилин...
Преди време бях взел от Home Max едно шишенце с препрарат за отстраняване на лепило от стикери и етикети, свърши чудна работа да махна стикерите на Макуин Светкавицата от цялата детска :D
Беше като гел и се мажеше върху лепилото с четка, изчакваш около минута-две и търкаш с грубото на гъба за чинии, всичко падаше.
От Lidl пък бях взел едно друго, беше спрей и миришеше на лимон, също вършеше чудна работа.
Чувал съм, че и WD-40 също върши работа, но не съм пробвал
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот ChinoMoreno » 12 Юли 2018, 11:54

Четох преди време, че повечето стикерни лепила са масло разтворими и могат да се свалят с растителни мазнини. Пробвах със слънчогледово олио и за моя радост стана. Сваля се етикето до колко може, след това с напоена гъба или парцал с олио се нанася в/у лепилото. Оставя се за 2-3 мин и после пак търкане до пълното премахване.
ChinoMoreno
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 05 Ное 2015, 16:52

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот Martin » 12 Юли 2018, 23:31

Прах за пране и телче за миене. Хората ме питаха преди как съм изчистил st. Peters и Хайникен. Мазното от праха пречи на това което си изчистил да залепне обратно и работата става.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Сваляне на етикети

Мнениеот mirix » 08 Окт 2018, 10:19

7% разтвор NaOH(сода каустик). Пълня бутилките в широк съд да стоят прави и с гореща вода и сода. След 2 дена всичко е долу. С водостройката се доизбистря каквото има.
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Следваща

Назад към Почистване и дезинфекция

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта

cron