Препоръчайте основен малц

Дискусия относно видове, качество и характеристики на суровините и материалите за домашна бира - малц, хмел, дрожди и немалцови добавки.

Модератор: Martin

Препоръчайте основен малц

Мнениеот almus » 20 Май 2013, 16:28

Здравейте.
Препоръчайте основен малц,който дава силен малцов аромат и плътно тяло.Бирата ще бъде тъмен амбър/англ. стил/.Кои дрожди с горна ферментация ще са подходящи за целта?И за светло пиво също ме интересува малц с подобен ефект.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Препоръчайте основен малц

Мнениеот victoryvt » 20 Май 2013, 17:45

Здравей колега,
Аз също съм фен на амбър-а, но на малко по-светлия.

Аз лично моя го правя с 80% светъл БГ малц + 20% Карамюних на Вайерман.
Ти ако искаш да добавиш максимален малцов вкус пробвай следната пропорция:
1. Светъл БГ малц - 50%
2. Мюних 25%
3. Карамюних 25%

Може и още да се вдигне мюнхенския за сметка на светлия. Но все пак не бива да се прекалява, защото мюнхенския има намалени ензими и ще видиш зор с озахаряването.

Дрождите може да са :
Нотингам ейл, Safale S04, US05.

Хмелът нека е Нортърн Брюър 1гр./литър/70мин. + Фугълс 1гр/литър/20мин. Или по друга схема според нужното IBU.

Ферментация при 20гр. и после отлежаване пак на около 20 докато се газира и след това на студено.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Препоръчайте основен малц

Мнениеот almus » 20 Май 2013, 18:20

Благодаря за отговора.
Българският светъл малц наистина върши чудесна работа при озахаряването.Ще опитам скоро да използвам около 50% от него и останалото ще е микс за цвят,тяло и вкус.
Чета в англ. форум,че използват Pale Ale малц около 80% от малцовия микс за червено пиво.Моля,ако някой го е опитвал да сподели мнение.
И по-светъл амбър харесвам,стига да е с богат аромат и не много горчива.Хмела,който ми препоръча го закупих днес от магазина.Очаквам да даде търсения аромат:)От дрождите съм се спрял на Нотингам ейл.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Препоръчайте основен малц

Мнениеот victoryvt » 20 Май 2013, 21:07

Ами значи ще стане :)
Гласи я за първия конкурс за най-добра БГ домашна бира.
Имам предчувствието, че скоро ще се случи :D
Моята амбърка вече е в бутилките и се газира.

Разликата между пейл малц и пилс малц е минимална, но все пак съществува.
Българският малц е копие на Пилс-малца, тъй като в България (а и в по-голяма част от света) се вари промишлено предимно светъл Пилзнер с долна ферментация - лагер.
Пейл малца е за ейловете същото каквото е пилс-малца за лагерите.
За нашите неголеми пивоварни претенции нека приемем че са еднакви - по цвят, вкус и мирис.
Разбира се, след време ще предложа и истински пейл малц от Вайерман или друг производител, но засега нека потренираме с БГ малца.
Всъщност многообразието от видове малц е огромно, както и на хмела.
Опитвам се да предлагам основните видове , за да може на първо приближение да правим всички стилове бира.
Същото важи и за дрождите.

Между другото, първият ми амбър беше с малц мое производство, включително и карамеления.
Много се хареса, дори на хора работещи в Карлсберг :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Препоръчайте основен малц

Мнениеот almus » 21 Май 2013, 09:07

Вчера направих буквално черна бира с около 20% Carafa:)Целта бе силен вкус на печен малц.Като пристигне английския хмел захващам амбър.
Тази идея с конкурса е много добра,ще стане веселбата като се дегустират 100-на бири.Като сдъвкам пейл малца и нашия долавям разлика във вкуса,сякаш пейл-а е по сух.Истината е,че трябва да се опитва и експериментира с малц,хмел и дрожди до постигане на желания вкус.
Изпипал си тайната на добрия вкус при печенето на малц.Аз нямам желание да пека,стига ми времето отделено за правенето на бира:)
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16


Назад към Материали и суровини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта