Охлаждане с counterflow chiller (тръба в маркуч)

Кой с какво охлажда - чилъри, ледени бутилки, водна баня, проточно охлаждане, топлообменници и др.

Модератор: Martin

Re: Охлаждане с counterflow chiller (тръба в маркуч)

Мнениеот Dejmos » 09 Дек 2016, 13:45

Тогава изниква следващият въпрос - как д охладим до 85 градуса?
Със серпентина? Нали използваме противопоточния охладител именмо за да избегнем серпентината.
Водната баня е неприложима за сравнително големи обеми, освен ако казанът не е специално изработен, с водна риза.
Друг проточен охладител, който да охлади до нужната температура и едновременно с това мъстта се прехвърли в уърпул съд... ще създаде необходимите условия, но много се усложнява сетъпа...
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Охлаждане с counterflow chiller (тръба в маркуч)

Мнениеот Martin » 09 Дек 2016, 14:51

Малка (1-2 метра) серпентина, пре-чилър както се казва. Уърлпула е добре да е на 85градуса заради някои добавки които се слагат в определени рецепти - уърлпул охмеляване, мед и т.н.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Охлаждане с counterflow chiller (тръба в маркуч)

Мнениеот stoyanninov » 12 Дек 2016, 17:39

Dejmos написа:Добре, това звучи логично, но тогава възниква друг проблем - оставянето на мъстта дълго време при висока температура не увеличава ли преобразуването на алфа-киселините и съответно не увеличава ли горчивината - над тази, която е изчислена с калкулатора?

Изометризацията приключва много бързо с падане на температурата, така че след изключване на нагревателя практически няма. Също така след прехвърляне във вирпула мъстта много бързо започва да се охлажда( заради голямата разлика в ремпературите и въртенето) и достига 85 гр след около 10 мин. освен ако не е изолиран съда. Като цяло резултатите се наблюдават и се приема принципа проба-грешка. При батковците с големите лъскави неръждавейки от по 5Т също го има итеративния процес ;)
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Охлаждане с counterflow chiller (тръба в маркуч)

Мнениеот Yaskata » 18 Яну 2017, 18:47

Да споделя и аз опит около моя проточен охладител :)

Първо да благодаря на колегата maxbg подробния пост, от който черпих мъдрост: viewtopic.php?f=17&t=3371.

Използвах този пост, защото:
- не се налага ползването на горелки и запойки, който не ги мога и нямам оборудване.
- тръбата е по-дебела: притеснявах се от запушване
- намерих си по-тънкостенна медна тръба :)

Материали:
- 6м мека медна тръба ф15мм със стена 0,8мм за 7,57лв/м. Купена от София - ТЕРАТЕРМ, бул. „Тодор Каблешков” No 61
- маркуч 1 цол

Другите неща са като на колегата.
Общо ми излезе около 100лв. Някои неща ги имах, други не трябваше да ги взимам.

Ето и какво се получи:
001.jpg


Сглабянето:
- за усукването около медната тръба използвах сдвоена тел на 1мм. Това в последствие ми се струва безкрайно малко и доста безсмислено. Ако не ме домързи ще я сменя с кабел 4мм2. Той обаче е доста твърд и си мисля, че ще ми трябва и пружина за огъване на медната тръба.

- понеже си го правех сам, за да не се мъча докато вкарам тръбата в маркуча, реших да сложа смазка - олио за готвене. НИКОГА НЕ ПРАВЕТЕ ТАЗИ ГРЕШКА!!! Освен че се помаза по целия под, малка част от олиото влезе в тръбата и ми коства колосални усилия да я почистя (макар и не на 100%). Какво да се прави - вечерта в 12ч осъзнах че нямам никаква сода каустик.

- самото напъхване стана доста лесно, защото изправих тръбата и тогава наденах маркуча. За процедурата трябваха двама души - единият да дърпа маркуча напред по тръата, другия да изправя маркуча, който си стоеше все така навит (за вс. случай го топнах в леген с вряла вода).

- редуктивният фитинг от 3/4 на 1/2 се оказа тесен и не можах да напъхам тръбата през по-тънката част. Наложи се половин час остъргване с бормашината, за да разширя достатъчно отворите.

- дупките не станаха идеални, медната тръба леко се сплеска при огъването и там трябваше да уплътнявам. Първо мислех да ползвам студена заварка (двукомпонентно лепило за метал), но нямах 12ч да чакам да съхне - врялата бира вече изстиваше 3 час, а ако не охладя бързо естрахирането на горчивини от хмела продължава и горчивината се покачва осезаемо (тва от горчив опит го знам:). За това подходих по нашенски - намотах изолирбанд и стана. Трябва обаче медната тръба да стърчи поне 5 см, за да има място за навиване.

- пробвах да сложа връзка за медна тръба и на нея с нипел и редукция да сложа бърза връзка, но тва цялото протече. Махнах го и стегнах маркуча със скоба - префектно е!

- по същия начин вместо нипел и бърза връзка, сега бих ползвал директно щутцер + скоба. Така и ли иначе тея маркучи ще си останат към охладителя, пък и не са кой знае колко дълги.

- трябват си от по-яките скоби. Обикновенните изпускат или капят.

- трябват 2 ролки тефлон - взех една и имах половин стара, но почти не ми стигнаха.

- диаметъра на колелото което се насуква трябва да е мин 40см, защото май леко си прегънах тръбата. Или да се използва пружина при навиване.

ето още снимки:

IMG_20170118_082114.jpg


IMG_20170118_082149.jpg


IMG_20170118_082157.jpg


За ефективността ще дам инфо при първи нормални условия :)
Аватар
Yaskata
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Ное 2014, 18:37
Местоположение: София

Предишна

Назад към Охлаждане и финално прецеждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта