Споделете изпитани схеми на майшуване

Дискусия за методи, съдове, проблеми при озахаряването на кашата.

Модератор: Martin

Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот almus » 22 Юли 2013, 13:13

Привет на всички майстори пивовари.
От месеци опитвам да направя добре балансирана бира/пейл ейл/,с плътно и добре изразено малцово тяло,но трудно успявам.Често се получава силна бира,без добре усещащо се тяло.Използвам почти 100% пейл ейл малц.Не,че не е добра бирата,но не мога да я направя като някои известни англ. ейлове,които съм пил.Схемата на озахаряване ми е следната:смесвам на 35-40гр.После покачвам до 63-64гр за 10-на мин. и след това продължавам на 66гр около 45 мин.Следва задържане за 10 мин. на 72гр и следва промиване на 78... Последната бира я озахарявах 30 мин на 64гр и 35 мин на 68-69гр.Получи се почти това,което целя,но ми се губи алкохола:)
На 3кг малц използвам 9литра вода за озахаряване и 11 за промиване.Ако виждате грешка в метода ми поправете ме.Благодарен съм на всякакви съвети и препоръки.
На здраве.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот victoryvt » 22 Юли 2013, 14:21

Грешка няма.
Обаче трябва да избереш един път - или много паузи , или само една.
Нискотемпературните паузи са за слабомодифициран малц - БГ-светъл малц.
Всички останали малцове нямат нужда от такива паузи.

Аз вчера врътнах 100л. пейл ейл по следната рецепта :
1. Малц - Австрийски светъл - 15кг.
2. Малц - Карапилс немски - 1.5кг.
3. Малц - Мюнхенски немски - 1.5кг.
4. Хмел - 100гр. Нъгет, 50гр. Каскейд, 100гр. Жатец (последното е експеримент за аромата и не съм още го тествал)
5. Вода - този път тествах 1:4 за озахаряване и 1:3.5 за промиване. Резултатът е все същия даже малко по-слаба ефективност, но кашата ми беше доста по-течна и се държеше добре при загряване.
6. Дрожди Safale US05

Озахаряване :
1. Смесване на около 64гр. (аз търся сега силен алкохол и слабо тяло заради американския профил на бирата). Малко млечна киселина да докарам пехато до 5.2.
2. Еднотемпературно озахаряване в диапазона 64-66гр. за 45мин. последвано от бавно загряване до 72гр. и там пауза за всеки случай, въпреки че йодната проба беше добра още на 45-тата минута. А бавно ми е повишаването просто заради големия обем и слабата горелка, съчетани с метода ми на пивоварене - BIAB (кош в казан).
3. Повишаване до 76 (не дочаках да стигне 78) и промиване.
4. Варка 1.5 часа - хмела по график : Нъгета 90 мин. , Каскейда 30мин., Жатеца - 15мин., последния половин час - добавка на малко Карагенан (ирл.мъх)


В момента ферментира при начална темп. около 21-22гр. , толкова е и околната в гаража. Вътре в бидона ще измеря сега.

Предния опит стана перфектен като за американски пейл ейл. Сега направих същото с лека промяна в малца - Карапилс и мюних по равно.
Карапилса е за пяна (за английски ейл май няма да има нужда), Мюниха е за малцов вкус (по-скоро загатване).

Провери си термометъра - да не би да показва по-високи градуси и от там да ти идва сухотата. Аз меря с два едносвременно по време на озахаряване - един стъклен и един електронен - при 65гр. показание на стъкления - електронния показва 63-64, обикновено в тази ситуация приемам за вярна температура от 64гр.
Разликата с един друг механичен със сонда е още по-голяма.
А за озахаряване и един градус е важен.
Според мен за английски ейлове е добре да се добавя и малко Карамюних или Меланоидинен. Освен ако не се цели съвсем светъл пейл ейл.
И още нещо :
Не пишеш до колко ти пада екстракта след ферментация и с какви дрожди и от колко тръгва.
Това са най-важните данни за да се определи колко е тялото и колко е алкохола.

При мен американския пейл ейл ми свърши на 2.5% при 13 стартов, което е около 5.9% алкохол и слабо тяло, но пък има страхотен плодов аромат, съчетан с леко цитрусов на хмела стана бомба за напиване на жадни ентусиасти.
За английски ейл мисля че не бива да се слиза под 3% крайна плътност от 12-13% начална. Даже може би 3.5 да е ще е по-добре.

Провери си и водата, пехато по време на озахаряването, както и по време на ферментацията и на крайната бира.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот almus » 22 Юли 2013, 16:41

Не ползвам измервателни уреди ,освен термометър.Пх-то на водата е 6.9/купувам изворна от магазина/.Добавям и меланоидинен малц,когато правя ейл задължително.Прав си,че може термометъра да дава разлика.Моят е механичен със сонда.
Без уреди за изм.на киселинността и екстракта трудно бих докарал желания ефект,така ли?
За типичен англ. ейл според мен трябва да се добави и карамел,или нещо друго,което ние няма как да разберем.Чета по англ. форуми,за да разбера,но нищо-само малц,хмел и дрожди.И те правят бира като нас...
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот victoryvt » 23 Юли 2013, 12:21

Уред за мерене на екстракта е - захаромер - има ги в ел.магазина по 7-15 лв. , има и по-скъпи и по-точни, има и рефрактомери по 60 лв.
Пе ха метърът е нужен, но и без него ще стане бирата.
Но най-важното е термометърът !
Можеш да го провериш като кипнеш едно канче вода и провериш дали дава 99-100гр. Точната температура на кипене на водата зависи от надморското разнище и текущите стойности на атмосферното налягане.
Но под 99 няма да слезе освен ако не си на връх Мусала.
Ако твоя термометър показва във вряща вода 105 гр. - значи си далеч от истината и затова в диапазона 60-70 ще показва с 3-4 гр. нагоре.
При това положение ти мериш с него 65 , но то е 62 - температура за озахаряване на уиски за алкохол, но не и за бира.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот almus » 23 Юли 2013, 16:49

Ясно.Бирата ,която правя е добра според моя вкус,особено силно охмелената.Но Abbot Ale например няма как да я направя и ще трябва да се примиря.Днес опитах пейл ейл озахарен на 67,68гр. и тялото вече надделява над алкохола.Ще проверя обаче термометъра задължително както казваш.Благодаря за помощта.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот cervesa » 23 Юли 2013, 21:13

Удовелетворение изпълва душата ми ,когато вече се говори за "тяло на бирата,озахаряване при по ниски или високи температури"....
Има хляб в нашето дело ,господа!...
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот almus » 16 Авг 2013, 11:17

Термометъра ми се оказа верен,при кипяща вода показва 99.5 градуса.Снощи опитах амбър ейл майшувана при 67-69 градуса и се оказа това,което търсех-не много силна,но пък страшно ароматна...
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот DAHKO » 16 Авг 2013, 13:21

Може да го провериш и на ледена вода. Аз имам един, който показва 0 градуса на ледена вода, но пък бърка при врялата. И съм забелязал, че от 0 до към 50 си върви линейно и показва точно. При по-високи температури линейността му се нарушава и е нужна корекция. По каква причина не мога да си обясня.
In hops we trust.
DAHKO
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Фев 2013, 18:14

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот almus » 16 Авг 2013, 13:27

Ще имам предвид и това.Благодаря.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Споделете изпитани схеми на майшуване

Мнениеот dandilov » 21 Авг 2013, 20:55

Една полезна табличка за температурата на кипене на водата ;)
http://www.engineeringtoolbox.com/boiling-points-water-altitude-d_1344.html
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58


Назад към Озахаряване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта