Мелница за малц

Модератор: Martin

Re: Мелница за малц

Мнениеот victoryvt » 27 Окт 2014, 09:50

Слаб ти е мотора.
Трифазен 500 вата ако е вързан монофазно в единия случай - звезда - пада мощността 3 пъти и нямаш даже 200 вата, ако е в триъгълник пада на 0.75 от номиналната , но пак е под 500.
Ако ще ползваш трифазен свързан монофазно ти трябва около 1000-1500 ватов мотор. Тогава и в звезда да е - пак ще имаш 500 вата реални, макар и те да са малко.
Аз ползвам за масовото мелене на малц подобна мелница с мотор който в монофазен режим е 750 вата (макар малко да ме съмнява, защото е стар) и на моменти в началото ми блокираше по същия начин.
Сега вече като се поошлайфаха валовете няма блокажи.
На първо време те съветвам да раздалечиш валовете до степен да минават 50% цели зърна и да повтаряш и даже потретяш меленето. Така става хем едро за люспите, хем има и достатъчно фини частици.
Но най-добре потърси друг двигател.
И да, много са тежки - но няма как. Поне 500-750 реални вата трябват за тази мелница, а най-добре 1000.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Мелница за малц

Мнениеот daniel.trifonov » 27 Окт 2014, 11:13

Или ако искаш да ползваш този мотор, си намери доста по-голяма ремъчна шайба за вала на мелницата - 150, 200 или дори 300мм.
Така ще мелиш с много по-ниска скорост, но мелницата никога няма да се задръства. Помисли и за по-добро обтягане на ремъка, щом приплъзва, значи мотора има достатъчно голям въртящ момент, но предавката не може да го предаде към мелницата.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Мелница за малц

Мнениеот Veni_rb » 27 Окт 2014, 12:15

Двигателя е свързан в триъгълник.Това с опъването на ремъка вече го пробвах. Опъвам колкото може, даже си направих едно импровизирано "устройство" за целта.
Мисля да сменя шайбата примерно със 120мм. Ще увелича и разстоянието между валовете. Иначе бункерчето ми има изходящ отвор със размери дължина приблизително дължината на валовете ( 90мм) и ширина около 9 мм. Да го намалявам ли този отвор?
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Мелница за малц

Мнениеот daniel.trifonov » 27 Окт 2014, 13:15

Иначе ето един от многото варианти
Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum

Jack Schmidling Malt Mill motorized with a Baldor 1/2 HP motor. Motor spins at 1725 RPM, and the sheave sizes were calculated to spin the grain mill at 370 RPM. The rollers are gear-driven, so both rollers are powered from the motor. Instructions: Add grain to the hopper, and flip switch. Roller spacing is set at 0.041 inches (never a stuck mash, 90% efficiency, fly sparge). It will crack 15.5 pounds of grain in 1 min 45
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Мелница за малц

Мнениеот Veni_rb » 27 Окт 2014, 14:47

Тая голямата шайба ми прилича на такава от пералня. Като гледам какви размери има тази инсталация ще си помисля какво да правя. Ще пробвам да кача някоя снимка от моята мелница.
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Мелница за малц

Мнениеот d.gorev » 27 Окт 2014, 19:53

Най-простото решение на проблема ти е да монтираш шибър на бункера с малца, за да можеш да регулираш сечението на отвора, а от там и потока зърно към мелницата. Потока трябва да е такъв, че над валовете да не се натрупва зърно. Тия 9 мм явно са много за твоята конфигурация, пробвай да ги намалиш до 5 или 6мм.
Другият вариант е да увеличиш диаметъра на шайбата на мелницата, или при съществуващите шайби да увеличиш мощноста на мотора, както казаха колегите по-горе.
d.gorev
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Юли 2014, 08:23

Re: Мелница за малц

Мнениеот Veni_rb » 27 Окт 2014, 20:53

Ето какво съм съчинил

2014-10-27 19.36.41.jpg

2014-10-27 19.36.02.jpg
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Мелница за малц

Мнениеот victoryvt » 28 Окт 2014, 10:14

Растоянието между валовете какво е точно , и още нещо - мисля си че и двете шайби са прекалено малки.
Т.е. особено тази на ел.двигателя - той може би има мощност, но заради малката повърхност на шайбата не успява да зацепи и да я завърти.
Опитай следното - увеличи растоянието между валовете на 1.5мм (1 мм. е оптимумът за мелене, но иска и сила) или опитно - да пропуска доста цели зърна. Така нуждата от мощност ще падне драстично. След това пускаш двигателя да върти и валовете да се въртят на празен ход и започваш да пускаш с канче така че да минават отначало съвсем малко, а после повечко зърна докато стигнеш до момент да има по цялата дължина на валовете зърна, но да няма над тях.
Ако мели добре така - ок - промени си цепката на бункера, но ако се мъчи и блокира (при раздалечени валове) - сменяй шайбите с по-големи и двете. После и това ако не помогне (така си мисля че ще е) сменяй и двигателя.
Между другото, тоя изглежда на размер поне добре, я дай снимка на плочката му с надписите ако има такава.
И си провери кондензатора - дали е верен по стойност и дали не е старт и изсъхнал.

Имай пред вид, че аз меля тонове с мотор 750 вата реални монофазни, който едвам завърта при старт валовете. даже често се налага да му помагам с ръка да развърти. Но тръгне ли веднъж после пълня целия бункер до горе (2-3 кг. събира) и няма спиране. Отначало ми блокираше от време на време на твърдите малцове - карамюних, мюних, виена , но на масовия пейл и пилс - няма грешка. Сега вече върти абсолютно всички видове малц.

Предишния мотор, който не беше мой и го бях взел само за проба беше 1.1 квата трифазно, свързан в триъгълник монофазно и въртеше като змей - 2 кг. за 1 мин. без да има нужда от повтаряне. Сега с този 750 вата с раздалечени валове меля двукратно и става перфектно, но времето е около минута на килограм.
Между другото аз съм привърженик на дву и трикратно минаване при раздалечени валове - срещу еднократно при сближени. Много по-цели са люспите, а времетраенето не е значително по-голямо. Все пак при раздалечени валове зърното минава по-бързо.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Мелница за малц

Мнениеот Veni_rb » 28 Окт 2014, 16:00

За размера на шайбите и аз се съмнявах защото като блокира, двигателя продължава да върти приплъзвайки в ремъка. Кондензатора е нов от магазина - 30 микрофарада. Двигателят тръгва на празен ход безгрижно. На първо време ще раздалеча валовете. Като замисъл е да направа и нови шайби. Килограм на минута мен ще ме устройва идеално, стига да не блокира мелницата.
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Мелница за малц

Мнениеот daniel.trifonov » 28 Окт 2014, 17:01

Така и така си говорим за мелници. Някой знае ли как са устроени многоваловите 3, 4, 5, 6 валови мелници?

Предполагам идеята е точно такава, както Виктор мели. Първата двойка валове разчупват леко зърната, като хлабината е голяма, следващите два вала са на по-малка хлабина и раздробяват на по-ситни парченца, но вече люспата е отделена от парченцата и преминава без да се разтрошава на по-ситни парчета...

Що се отнася до размера на шайбите има смисъл и двете да са по-големи. Силата упражнявана върху ремъка ще намалее. Въртящият момент е произведение на сила по рамо и щом увеличаваме рамото (радиуса на шайбата), то намалява силата, която трябва да се предава. Едновременно с това ще се увеличи контактната площ между ремъка и по-малката шайба - точно където приплъзва.
Ето и един калкулатор http://www.tribology-abc.com/calculators/e3_5a.htm
Вижда се как предаваната сила и натоварването на валовете намалява при увеличаване на диаметрите на шайбите и запазване на предавателното отношение.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Мелене на малца и мелачки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта