Бирите на колегите

Модератор: Martin

Бирите на колегите

Мнениеот ALL_ON » 22 Дек 2016, 11:05

Реших, че ако пишем в темата за Домашната бирена борса впечатленията си от опитаните бири ще стане прекалено голяма и объркана темата. Затова отварям тази, в която ще споделяме впечатления от дегустираните бири на колегите домашни пивовари. Така, вече е факт и първата размяна на бири, за което искам да благодаря на колегата Текс, който намери време след работа да дойде до вкъщи, да се запознаем и да разменим бирички. Той ми донесе Вайцен и Ирланско червено, което в момента обаче още се газира. Сега ще споделя впечатленията си за Вайцена.
Име на бирата: Винкел Вайцен :lol: (все пак е сварена в Перник)
При наливане на бирата в чашата без утайка, същата е кристално бистра, след като се добави и утайката придобива специфичния за вайцен бирите мътен жълтеникав цвят. В мириса се долавят банани и дъвки. Газировката е на идеално ниво, пяната е обилна, фина и кемообразна, задържа се дълго време и оставя хубави следи по чашата. При отпиване присъстват същите банани и дъвки, съчетани със средно плътно тяло, което е нормално за стила.
Много добра бира е приготвил колегата, той се причислява към новобранците в пивоварството, но като за първа варка се е справил перфектно. Бирата няма никакви забележки според мен. На колегата мога само да кажа да продължава в същия дух, защото явно му се отдава :clap:
Прикачени файлове
15659069_1247489208620689_1372941896_o.jpg
Вайцена, налят без утайка
15658121_1247489258620684_1088177517_o.jpg
Вайцена, налят с утайка
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Бирите на колегите

Мнениеот Текс » 27 Дек 2016, 22:06

IMG_20161227_182812.jpg




Ето така изглежда дункел-вайценът на колегата ALL_ON.
Уверявам ви, че не само изглежда добре, а също така се и пие с удоволствие.
Не мога да си позволя да правя оценки и рецензии, по-опитните колеги нека го направят.
Аз ще използвам две думи: Хареса ми!

:obscene-drinkingcheers:
Текс
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Сеп 2016, 11:23
Местоположение: Перник

Re: Бирите на колегите

Мнениеот ALL_ON » 03 Яну 2017, 11:04

Честита Нова Година колеги! На мен добре ми тръгна новата 2017г. и в тази връзка първата бира която опитах беше на колегата Текс :) По негови думи бирата е замислена като Червен Ирлански Ейл, но той имаше някакви съмнения относно цвета и вкуса и. Е аз без съмнение си я изпих и сега ще споделя впечатленията си :D Бирата на цвят е червеникаво - кафеникава, при наливане образува средно голяма пяна, която обаче се задържа за дълго време и оставя хубави следи по чашата. Ароматът на бирата е подчертано хмелен, при отпиване се усеща леко до средно плътно тяло. Перфектно се съчетава хмела за горчивина с този за аромат. Малцовите нотки са на по-заден план. Много пивка бира, която се пие с удоволствие. Бих я определил като страхотна ежедневна бира. Колегата сподели, че от 4-те му варки тази бира му е била "най-слабата". Пожелавам му все такива "слаби" бири да му се получават :lol: Майтапа настрана, бирата ми хареса доста. Браво на колегата, добре се е справил. Не мога да кажа дали отговаря на замисления стил, защото не съм се пил много бири в този стил, но мога да я определя, като един добър ейл. НАЗДРАВЕ!
Прикачени файлове
15857478_1261492743887002_1526940791_o.jpg
Ето така изглежда бирата
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Бирите на колегите

Мнениеот ALL_ON » 03 Яну 2017, 11:15

Следващата бира, която опитах е Американски Стаут на колегата Ясен. Първо искам да му благодаря, че намери време да се видим и да разменим бирички. Относно самата бира мога да кажа следното: при наливане образува добра пяна, фина, която се задържа дълго и оставя хубави следи по чашата. Цветът на бирата е тъмен, клонящ към черен, точно както се очаква за един стаут. Ароматът е съчетание между леко препечени нотки и хмел. При отпиване се усеща средно плътно тяло, съчетано с хмелен вкус. Интересното е, че тук почти не присъстват препечени или кафени вкусове. Въпреки това хмелния вкус на бирата е много добър. Бирата се пие с голямо удоволствие и свършва бързо :D Определено ми хареса. Ясен сподели, че се е променила с отлежаването, но според мен има възможност за още отлежаване и развитие. Благодаря за мострата, Наздраве и Браво :clap:
P.S. Бирата си има етикет от който става ясно, че същата е 14,5 Плато, 6,6% ABV, 28 IBU и 28 SRM.
Прикачени файлове
15857037_1261621290540814_1777758167_o.jpg
Така изглежда Американският стаут
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Бирите на колегите

Мнениеот victoryvt » 03 Яну 2017, 13:16

От ясното пиво (американ стаут) и аз пих, остави добри впечатления.
Мисля че може още да се вдигне процента на черните съставки - Карафа и печен ечемик. А ако не е имало печен ечемик - да се предвиди.
Леко ми винее - винени нотки. Което я вкарва по-скоро в портърните ширини.
Като цяло - много добра бира.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Бирите на колегите

Мнениеот Yaskata » 04 Яну 2017, 11:30

Да се похваля - пробвах бирата на Влади ALL_ON - Дункел Вайс, 12,5 Брикс, 5,6% ABV, 16 IBU
Бирата е с хубава ситна пяна и добре балансиран вкус, средно плътно тяло и приятна газировка.

Понеже и аз варих по същата рецепта ми беше интересно да пробвам същата бира от друг човек. Впечатленията са, че технологията му е по изчистена/прецизна от моята :clap:
и другото (което си го знам и в което се убеждавам за пореден път) - на тъмна бира ѝ трябва време да си отлежи.

Сега бях в еконт да изпратя две бутилки и две неща, трябва да се отбележат:

- еконт не пренася алкохол без бандерол (затова другия път мисля да декларирам пратката като "малцов екстракт" :D )

- за доставката до Шумен на ~2 кг ми взеха 5лв, което не е съвсем тънка оферта. Може би ще е по-добре да си изпращаме бирата в PVC
Аватар
Yaskata
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 311
Регистриран на: 01 Ное 2014, 18:37
Местоположение: София

Re: Бирите на колегите

Мнениеот Dejmos » 06 Яну 2017, 01:06

Брал съм ядове с Еконт. Категорично отказаха да вземат една бира. Наложи се да ходя до друг офис и да ги убеждавам, че пращам домашен малинов сироп (бирата беше ред ейл). Добре, че никой не се сети да попита защо тоя сироп така е втвърдил ПЕТ бутилката. И получателят е имал приключения.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Бирите на колегите

Мнениеот ALL_ON » 06 Яну 2017, 01:46

Продължавам с добрите попадения от колеги :) Наред са две бири от Виктор!
1. Американски амбър лагер, сухо охмелен с Huell Mellon; 12,2 Plato, 4,6%АBV, IBU 45-50 - страхотна бира! Този хмел "кърти мивки". Ако не зная, че това е лагер, никога няма да го предположа, да бистър е много , но толкова ароматен лагер НЯМА :lol: Пъпеш, бор, лека малцова сладост, горчивина, всичко е преплетено в уникален вкус. Май ще почвам експериментите с лагерни бири :D
2. Чешки премиум лагер (Пилзнер) с ейлови дрожди Нотингам - 12,5 Plato, 4,8%ABV, IBU 45 - Виктор ми сподели, че нещо газировката на тази бира не е достатъчна и се оказа прав. Той най-добре може да сподели защо и как. Като изключим това си е супер. Усещат се използваните благородни хмелове, горчивината е добре застъпена, съчетана с малцова сладост. Хареса ми :)
Прикачени файлове
15909110_1263712413665035_1297564804_o.jpg
Американски амбър лагер
15877993_1263860786983531_1890686119_o.jpg
Чешки премиум лагер
ALL_ON
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 541
Регистриран на: 14 Авг 2014, 18:59
Местоположение: София

Re: Бирите на колегите

Мнениеот victoryvt » 06 Яну 2017, 10:10

Ми щото немА време да ви я газирам :)
У дома на кегератора е в друг кег и е добре газирана. Обаче нещо не хващам Жатеца и мителфрюто, а сложих много ...
Тя ще отлежава за Словакия още месец и нещо.

По въпроса за Еконт - Не пишете "бира" , пишете "мостри"
Предварително си подготвяш кашончето, ако нямаш електронен кабинет - правиш си, пускаш си от там товарителницата и ако имаш принтер си я печаташ ти, а в офиса им само я щракват с баркода.
Има и опция "без преглед на съдържанието" - ако е чекната - те не питат какво има вътре и остава на твоя отговорност.
Въобще, с тях трябва да се избягва всякакъв диалог :)
Например, на мен ми отказаха да транспортират пратка с хмел на пелети от Чехия , защото според висшия им меринджейски състав "Хмелът е растение от семейство конопени, а ние растения и животни не превозваме."
:angry-screaming:
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Бирите на колегите

Мнениеот Delikatesi.es » 07 Яну 2017, 10:15

Напълно съм съгласен с мнението на Виктор за Еконт. Искам да добавя нещо, което ми се струва полезно. Ако нямате направете си профил в olx.bg и от там създавайте и принтирайте товарителниците. Така избягвате комуникацията с Еконт и ползвате отстъпката за доставка дадена на olx.
Аватар
Delikatesi.es
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 45
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:26
Местоположение: София

Следваща

Назад към Дегустации

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron