Няколко бири от Сливен

Модератор: Martin

Няколко бири от Сливен

Мнениеот victoryvt » 04 Май 2014, 17:52

Колегата SDS ми донесе няколко свои бири, които тествах в два последователни дена.
Ето и резултатите :

1. Вайцен - на цвят добре, газировка - отлична, за съжаление се усеща силен вкус и мирис на загоряло. Както и той каза - по време на качването на температурите при озахаряването е допуснал фатално загаряне.

2. Светла с немски хмелове и дрожди Нотингам - идеално бистра за бутилково газирана бира, с изразен хмелов аромат. Поради сравнително ниските температури на ферментация не може да се определи като ейл, по-скоро е хибридна бира клоняща към лагер. Много пивка и разхлаждаща - макар и извън класациите - оценка около 30 и нагоре точки.

3. Амбър ейл :
PIC266.jpg


Цветът е малко в долната част на изискванията, но все пак важи. Има характерен сладникав аромат, на плодове.
Пяната е добра, стои дълго. Във вкуса има леки киселинни тонове, но се съчетават добре с малцовия вкус и сладникавите и плодови вкусове и аромати от дрождите. Тялото е средно до слабо, с добра карбонизация.
Пеха - 4.3 , показание на рефрактомер 4.5% което ме навежда на мисълта или за прекалена ферментация или за слаб начален екстракт.
Като цяло много добра бира, в моя любим стил, макар и с не американски хмелове.
Оценка 29.

3. Раух биир - пушена немска бира :
Снимка няма, но това е защото се изпи много бързо.
Няма да се разпростирам в големи подробности -но общо взето - нормален екземпляр на стила, добре балансиран пушен аромат с не много силен хмелов. Няма разлика от моята налична от същия стил.
Оценка - поне 30.

4. Пейл ейл (но не онзи светлия от позиция 1) - Много силна газировка, тяло средно до силно, слаб малцов аромат и вкус, силно се усеща аромат на трева, което разваля общото впечатление.
Пеха 4.4 , рефрактомер 6.8% - предполага около 12-13% начален екстракт.
Оценка 24.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Няколко бири от Сливен

Мнениеот cervesa » 04 Май 2014, 20:02

Брррр,Еее,Викторе,егати препускането по ревюта на 3 бири :),Дай малко по-бавно и по-подробно:))
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Няколко бири от Сливен

Мнениеот SDS » 05 Май 2014, 18:08

Блaгодaря Виктор зa оценкaтa нa моите опити зa прaвене нa бирa зa мен е вaжно дa знaм дaли се спрaвям добре. A зa нaпред ще се постaрaя и с някоя вaркa зa турнир. В моментa пия от последнaтa си вaркa, която си номерирaл с 2 '' Светъл ейл'' и си е много добрa със сигурност пaк ще нaпрaвя тaкaвa може би мaлко по гaзирaнa.
SDS
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 279
Регистриран на: 09 Ное 2013, 18:11
Местоположение: гр. Сливен

Re: Няколко бири от Сливен

Мнениеот dog123 » 07 Яну 2016, 22:23

Дали е възможно колегата SDS да даде рецептите за тези две от изброените по горе бири:
1.Светла с немски хмелове и дрожди Нотингам
2.Амбър ейл
На лични тук или както му е удобно
Благодаря
dog123
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 09 Фев 2015, 16:06

Re: Няколко бири от Сливен

Мнениеот SDS » 08 Яну 2016, 01:22

viewtopic.php?f=24&t=2742

Това е светлия ейл.
Правил съм няколко варианта само с чешки само с немски сега обмислям и само с словенски хмел.
Вече не правя толкова много температурни паузи. Озахарявам на 65*С за 45мин. 72*С - 15мин. и 78*С за промиване.

Амбър ейл ми е една от първите бири.

Пейл ейл - 2кг.
мюнхенски малц - 2кг.
карамюнх - 0,5кг.

хмел
Northern Brewer 50гр. разделен на две в началото на варенето и 10 мин преди края на варенето
Дрожди
Nottingham ale 11gr.
SDS
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 279
Регистриран на: 09 Ное 2013, 18:11
Местоположение: гр. Сливен


Назад към Дегустации

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта