Бирите, които опитваме

Модератор: Martin

Бирите, които опитваме

Мнениеот vsd » 21 Фев 2014, 17:20

Здравейте,

Подобно на една тема в rakiyata.com пускам тема за бирата. Интересно ще е всеки да напише как му се е сторила определена марка или вид бира.

Миналата сряда опитах BrewDog Punk IPA и BrewDog Jack Hammer.

За първата в сайта им пише нещо от сорта на: аромат на торпически плодове и лек карамел и споменават вкус на стафиди и стоплящ алкохол - цалото това нещо за мен е пълна глупост. Няма никакъв карамел, тропически плодове и стоплящ алкохол. Бирата е хубава (макар и не толкова хубава като за 5 или 8 кинта), горчива е доста и има силен аромат на хмел. Аромата е точно 1:1 като ако си подушите пликчето с гранулирания хмел. Толкова е сиен, че нямате идея какъв хмел е. Като горчивина ми се стори като Pilsner Urquell. Сега погледнах и я дават IBU 45, а пилзенера е 42-43 такаче без да искам съм го оцелил.

Jack Hammer-а е много подобна на Punk IPA, но има по-слаб аромат на хмел и е доста по-горчива, въпреки че може и повече според мен. Като цяло и двете не са лоши бири, само че прекалено силния вкус и аромат на хмел са малко извън баланс.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот alvinator » 22 Фев 2014, 22:08

Снощи пих това, много доволен останах. Цената е възсоленичка (около 6 лв. в заведение), но за едната проба се прежалих.

Изображение

Такава бира на мен ми е "вкусна" - ароматна, умерено горчива, средно газирана. Звучи сякаш всичко й е около средата, но си има характер. Според мен може да се хареса на всеки.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот almus » 15 Мар 2014, 13:48

Полезна и интересна тема.
Горните две бири не съм опитвал.Лондон прайд е класически представител на английски ейл.Личното ми мнение е,че е с малко по-скромен аромат/вкус/ от други подобни марки англ. ейл.Последно съм я пил преди година/предпочитам други марки/.Можете да я купите за около 3 лв. в магазинче зад Била/бул.България/.
Прав си,че всичко й е около средата.Иначе 99% са средно газирани,пяната се задържа около 2 минути.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот SDS » 15 Мар 2014, 15:02

Bernard beer Чешкa бирa от фaмилнa пивовaрнa имaт сaйт с рaзлични видове.
Пишеше че е с жaтец. товa е нaй добрaт която съм пил кaто купенa бирa. Със стaрите кaпaчки с теловет.
SDS
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 279
Регистриран на: 09 Ное 2013, 18:11
Местоположение: гр. Сливен

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот alvinator » 15 Мар 2014, 17:53

Всъщност LONDON PRIDE е около 4 лева бутилката. До Карфур в The Mall я продават НАЛИВНА за 7 лева литъра. Освен нея има Konrad, Bernard dark и Шоферхофер.
В самият магазин пък има около 15 наливни бири - Радебергер, Гинес, Радебергер, Пилснер уркуел, Blanche de neige, Хайнекен и т.н.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот almus » 19 Мар 2014, 19:24

Ще видя какво предлагат.7лв /литър все едно си в англ. пъб:)
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот alvinator » 22 Мар 2014, 01:52

само да кажа, че Шуменско отскоро е малко по-различно и само един вид. днес пробвах една бутилка, много по-добре е от Пиринско, Каменица и т.н.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот SDS » 22 Мар 2014, 08:29

Argus 2л 11Р 5% Alc.
vs.
Кaменицa 2л 10.2Р 4.4%Alc.
Според мен Argus е по добрa.
SDS
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 279
Регистриран на: 09 Ное 2013, 18:11
Местоположение: гр. Сливен

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот daniel.trifonov » 22 Мар 2014, 19:37

alvinator написа:само да кажа, че Шуменско отскоро е малко по-различно и само един вид. днес пробвах една бутилка, много по-добре е от Пиринско, Каменица и т.н.

Зависи в коя част на България си. Есента пихме много Пиринско в Пирин и беше много добро. Във Варна обаче няма нищо общо. Водата има много голямо влияние върху крайния продукт. В Благоевград явно е по-подходяща, отколкото в Шумен. Пък и едно птиченце ми каза, че в Шумен Пиринското се прави с чешмянка, за разлика от Шуменското - дали е вярно, не знам.

Иначе между Аргус и Каменица, аз предпочитам Аргус.
Като ми свърши моята бира и напоследък си купувам Перленбахер от Лидл. Малко е гадна бутилката за ползване, обаче пак става - twist off капачка.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Бирите, които опитваме

Мнениеот almus » 22 Мар 2014, 19:48

Като говорим за лагер опитайте konig pilsener.В София я намерих в магазин Оптима в Бояна за 1.50лв. Като в Германия е като качество, не е с чешмяна вода;) От родните бъркочи пия алмус и болярка.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Следваща

Назад към Дегустации

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта