Софийска вода - данни

Модератор: Martin

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот mayosha » 24 Сеп 2015, 14:11

Знаех си, че е по-сложно отколкото си го представях :)
Благодаря за разясненията!

victoryvt, не знам колко вода се изпарява, преполагам, че не е много за 15 мин варене при затворен капак.

Иначе водата не я преварявам с цел да променям pH, a защото според cervesa:
Чешмяна вода ,винаги се преварява преди ползване за озахаряване...

Просто разликата в pH след преваряване ми се стори доста голяма, затова повдигнах въпроса. А pH на майша регулирам чрез добавяне на млечна киселина, като при последните варки се получи pH 5.1 (по-ниско от желаното, но все пак в норма), точно заради грешно отчитане при по-висока температура.

Знам, че софийската вода е най-подходяща за светли бири, но пък това не трябва да ни ограничава да опитваме и други стилове. А и за начинаещия пивовар състава на водата е най-малкия проблем, има доста други съществени фактори, които оказват влиание върху крайния резултат :)
Аватар
mayosha
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 154
Регистриран на: 30 Юни 2014, 09:19
Местоположение: Sofia

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот victoryvt » 25 Сеп 2015, 09:24

А защо на затворен капак ?
Как тогава ще изхвърлиш ЦО2 с парата, за да стане реакцията :
Калциев бикарбонат ---> калциев карбонат + ЦО2 + вода. (калциевия карбонат пада на дъното в утайка)

Ето малко инфо от старите книги :
The calcium carbonate that has precipitated [from boiling] exists as micro-crystals in suspension, which will eventually grow heavy enough to settle out. According to historical brewing texts such as Syke's, the water would typically be boiled for a half hour to allow the CO2 to be well scrubbed by the steam, and would then be allowed to settle overnight, leaving a white layer of precipitate on the bottom of the kettle. The reduced-alkalinity water would then be decanted off the sediment for use as brewing liquor.


Между другото - в този източник, който цитирам - се говори после че премахвайки така бикарбонатната твърдост, ние си намаляваме и съдържанието на калциеви йони, което не винаги е добре. Затова и в някои случаи се препоръчвало да се добавя след това калций във вид на калциев сулфат (гипс) или калциев хлорид.
Пеха промяната се дължи именно на премахването на калциевите йони от водата при декантирането над утайката от калциев карбонат.
(пеха пада, а не се увеличава)
Аз затова и си помислих че в твоя случай на увеличение на пеха имаш голямо изпаряване на вода, а то всъщност не е така ...

Та общо взето, за да се случи премахването на временната твърдост трябва да има силно и продължително врене на отворен съд, последващо от охлаждане за продължително време - нощ, денонощие и т.н. за да може да падне утайка и чак след това се източва водата над утайката и с нея се пивовари.
И би следвало нейното пеха да е по-ниско, а не по-високо.

Между другото - същата работа върши добавянето на гасена вар (калциева основа) :
Ca (HCo3)2+ (Ca(OH)2 ---> 2CaCo3↓ + 2 H2o

Mg (HCo3)2 + Ca(OH)2 ---> CaCo3↓ MgCo3 + 2H2o

само че без да се губи време за преваряване и охлаждане :)
Обаче пък се вдига пеха-то заради внасянето на нови калциеви йони, но така може да се редуцира много твърда (бикарбонатно) вода.

Тоя разговор обаче май ще ходи в отделна тема :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот mayosha » 25 Сеп 2015, 16:14

Според данните от Софийска вода, съдържанието на калций е около 10 мг/л, но не знам каква част от него е свързана с бикарбонати, т.е. каква част ще се изхвърли с утайката след преваряване. В моя случай нямаше кой знае каква утайка – или заради затворения капак, или защото от софийската вода няма какво да се изхвърли (освен някакви дребни черни "боклучета", които според опитното ми око не бяха калциев карбонат :D).

Аз я преварявам за дезинфекция – в случай че има някакви микроорганизми, които биха повлиали неблагоприятно на озахаряването, има ли нещо такова?
И в крайна сметка, удачно ли да преваряваме чешмяната вода (за София пак питам), ако след това не добавяме калций под друга форма?
Аватар
mayosha
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 154
Регистриран на: 30 Юни 2014, 09:19
Местоположение: Sofia

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот victoryvt » 26 Сеп 2015, 09:52

За софийската да кажат софиянците ...
Но и нашата тук е с почти същия профил като софийската, та аз лично спрях да преварявам.
Иначе за бацили пречещи на озахаряването не съм чувал. А после при самата варка, каквото и да има - ще умре.
Аз занапред бих се насочил към йонообменните смоли или обратна осмоза - според течението на паричния поток :)
Но, все пак си мисля че ако човек има пари за оборудване - по-добре да се вложат в хладилна техника : контролирана темп. на ферментация, както и хладилен обем за съхранение на готовата бира.
Водата ще е последното, което ще мисля да управлявам.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот Boarhunter » 11 Окт 2015, 12:46

Аз лично съм се насочил към това http://www.nikol-n.com/page.php?n=187376&SiteID=388&view_id=top_offers ,като в зависимост от стила слагам или махам омекотяващия филтър.
Ако някой има опит да сподели.
Boarhunter
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 89
Регистриран на: 20 Окт 2013, 20:43
Местоположение: В.Търново

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот alvinator » 22 Юни 2018, 11:46

колегес,
някой ако е попълвал данните от софийската вода в този (или подобен) калкулатор, моля да сподели
https://www.brewersfriend.com/mash-chem ... alculator/

английският ми е Ок, но не мога да кажа същото за Химията :) и ми се струва, че данните от "Софийска вода" не могат да се попълнят директно в клетките.
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот ultrashock » 22 Юни 2018, 16:28

Като отидеш на MyProfile > Water Profiles > ADD NEW WATER PROFILE > WATER PROFILE LOOKUP и там потърсиш "Sofia" ще намериш 3 профила, мисля че се пада четвъртия(Sofia, Bulgaria ultrashock), който аз правих на база на останалите 3 и сравних са таблицата. Не съм на 100% сигурен че е правилен, понеже все още не правя тунинг на водата и не съм много на ти с тази тема.
1111.jpg
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот alvinator » 26 Юни 2018, 14:52

Благодаря за информацията!

Притеснява ме единствено показателят за твърдост на водата, който ако е записан като 0 ppm as CaCO3, изкривява pH (и не само).

alkalinity-1.png


Доколкото виждам от това изследване на Софийската вода от 2017 - тук, общата твърдост е 0.81 meq/l, което е около 40 ppm.

Въвеждайки това, резултатът е следния:

alkalinity-2.png


Моля някой по-сведущ да потвърди дали посоката е вярна :)
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот stoyanninov » 26 Юни 2018, 16:50

ако в листа от софийска вода данните за общата твърдост са дадени за СаСО3 милиеквивалент, трябва да се умножат по 50 за да се получат в ррм, а ако са дадени за НСО3-1 трябва да се умножат по 61.
В този случай за СаСО3 става 40,1, а за НСО3-1 - 49,5
stoyanninov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 244
Регистриран на: 07 Юли 2014, 13:23

Re: Софийска вода - данни

Мнениеот alvinator » 26 Юли 2018, 14:30

Не е указано на сайта на "Софийска вода", затова им писах и помолих за актуални показатели + обща твърдост за СаСО3 милиеквивалент.

Ето какво ми отговориха:

Прикачено ви изпращам средните стойности на показателите за р-н Възраждане, който са характерни и за София като цяло.
За конвертирането бих ви препоръчал он лайн конвертора https://www.lenntech.com/calculators/hardness/hardness.htm milli-equivalent/l to ppm CaCO3
Поздрави


SVODA2018.png


:dance:
Аватар
alvinator
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 198
Регистриран на: 28 Яну 2014, 00:06

ПредишнаСледваща

Назад към Вода и обработката й

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron