карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Дискусия относно методите за газиране и начините за разливане на бирата - бутилки, кегове, бурета и т.н.

Модератор: Martin

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот ultrashock » 20 Сеп 2017, 08:26

Понеже и аз не съм фен на газирането с бяла захар ми се иска да започна да ползвам отделена мъст за газирането, но имам известни опасения. Ако съм разбрал правилно:
1. Въвеждам литрите готова бира;
2. и 6. Въвеждам желаното ниво на карбонизация - кое отговаря на около 6-7 грама на литър захар?;
3. Въвеждам температура на която ще бутилирам - да кажем по default 20 градуса;
4. и 5. OG и FG на бирата;
7. Това е количеството бирена мъст, която трябва да добавя в ферментатора преди бутилиране?

Това ли са стъпките и правилния подход? За около 30 литра бира си приготвям 2L бирена мъст, за всеки случай, слагам я в една пластмасова бутилка и във фризера. Вадя я сутринта в деня на бутилиране, за да се размрази.
Gyle and Krausen Priming Calculator - Brewers Friend - Google Chrome.jpg
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот MadButcher » 20 Сеп 2017, 08:48

5th-hokage написа:няма грешка в изчисленията... може би не е била добре ферментирала и е щяла да падне до 2П ... или е било по топло от очаквното и е гаирала по-бързо. Мяташ в хладилника 1 бутилка и опитваш :)

Бутилирана на 15.09. Пробвах вчера - газировката е нормална, пяната перфектна определено в пъти по-добра от газировката с бяла захар на същия етап. Оставям я да почива подобаващо и ще се пие другия месец.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот peshcobg » 21 Сеп 2017, 09:31

ultrashock написа:Понеже и аз не съм фен на газирането с бяла захар ми се иска да започна да ползвам отделена мъст за газирането, но имам известни опасения. Ако съм разбрал правилно:
1. Въвеждам литрите готова бира;
2. и 6. Въвеждам желаното ниво на карбонизация - кое отговаря на около 6-7 грама на литър захар?;
3. Въвеждам температура на която ще бутилирам - да кажем по default 20 градуса;
4. и 5. OG и FG на бирата;
7. Това е количеството бирена мъст, която трябва да добавя в ферментатора преди бутилиране?

Това ли са стъпките и правилния подход? За около 30 литра бира си приготвям 2L бирена мъст, за всеки случай, слагам я в една пластмасова бутилка и във фризера. Вадя я сутринта в деня на бутилиране, за да се размрази.


ultrashock,

от моя скромен опит (7 варки газирани все с мъст) мога да споделя: за ниво на карбонизация съм приел 2.5 volumes за средно ниво и съответно за по-газирана бира задавам 3, а за по-малко газирана 2. След няколко варки се добива представа каква е съответната газировка. Относно заделеното количество - аз заделям съвсем малко повече (~150 ml) за да не изхвърлям остатъка - в твоя пример би имал към 0.5 л излишна мъст.

Поздрави,
Пешо
peshcobg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 47
Регистриран на: 28 Дек 2016, 00:48

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот ultrashock » 02 Окт 2017, 14:20

Карах по спомени вчера и съм отделил 1300мл, които хич няма да са ми достатъчни за 50 литра бира, но чак днес се усетих. Ще трябва все пак и захар. Та как ще е по-добре:
- да разделя количеството и да го направя отделно с мъст (15 литра бира), отделно със захар(останалите 35 литра);
- да смеся наличната мъст и нужното количество захар?
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот petiomalchev » 02 Окт 2017, 14:56

Вариянт 1 е оп-добър ще можеж да усетиш разликата във вкусовете и да споделиш.
petiomalchev
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 240
Регистриран на: 09 Ное 2016, 00:11

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот MadButcher » 03 Окт 2017, 12:35

ultrashock написа:Карах по спомени вчера и съм отделил 1300мл, които хич няма да са ми достатъчни за 50 литра бира, но чак днес се усетих. Ще трябва все пак и захар. Та как ще е по-добре:
- да разделя количеството и да го направя отделно с мъст (15 литра бира), отделно със захар(останалите 35 литра);
- да смеся наличната мъст и нужното количество захар?

И аз бях пред тая дилема в неделя. Оказасе, че не съм отделил достатъчно мъст за карбонизация и останалото газирах със захар направо в бутилките. Както казва колегата ще по-горе, така ще се усети разликата във вкуса и пяната.
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот ultrashock » 03 Окт 2017, 13:21

Решено - така ще направя. Ще бележа капачките, за да знам коя как е газирана и после ще докладвам за разликата.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот ultrashock » 23 Окт 2017, 09:07

Резултата е на лице - тествах и двата варианта. Тази със захар се газира значително по-бавно, пяната е по-едра и по бързо пада. Тази, газирана с пивна мъст стана на 3 тия ден от бутилирането (следях ПЕТ бутилките) и пяната е много по фина и се задържа по стените на чашата.
Установих, че мъстта която съм отделил е от първата на около 18-20Р, вместо 12Р, което доведе до доста по-газирана бира, но и така ми харесва.
Извода: мисля от сега нататък винаги да ползвам мъст за газиране, вместо захар. Някак си идеята да добавям захар към нещо домашно направено, хич не ми харесва, а пък и резултата с мъст е по-добър.
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот lhristov » 23 Окт 2017, 12:50

ultrashock написа:Установих, че мъстта която съм отделил е от първата на около 18-20Р, вместо 12Р,...


Отделил си пивна мъст от майша, преди промиването? И преди варенето?

Аз знам, че се отделя чак преди засяване с дрожди. Преварена и охладена пивна мъст. Или аз бъркам нещо.
Ма не... Как със не варена бира ще газираш? Не е ли прекалено голям риска?
"Лоша бира няма, има само сгрешен стил."
Мартин -много уважаван от мен стиладжия!
lhristov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 29 Ное 2013, 23:20
Местоположение: София

Re: карбонизация с отделена (не ферментирала) мъст

Мнениеот ultrashock » 23 Окт 2017, 13:12

Голям хаус настаната с новото оборудване и отделих преди варенето директно по време на промиването в дезинфекцирана ПЕТ бутилка и след като се охлади я сложих във фризера. Усетих се, че най-вероятно се отделя мъст след варенето, преди засяването на дрождите, чак когато премерих екстракта на отделената мъст. Не се замислих, че е рисковано, но явно нищо фатално не се е случило, защото бирата е перфектна (и на вид и на вкус).
Аватар
ultrashock
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 627
Регистриран на: 07 Окт 2016, 10:34
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Газировка (карбонизация) и бутилиране / кегиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron