Swing-top капачки

Дискусия относно методите за газиране и начините за разливане на бирата - бутилки, кегове, бурета и т.н.

Модератор: Martin

Swing-top капачки

Мнениеот Hristo » 28 Фев 2013, 13:41

Има ли хора, които затварят в бутилки с такива капачки (Grolsch, ако не се сещате)? Вчера направих сравнение между бира в бутилка с такава капачка и бира в бутилка с нормална капачка - разликата се оказа голяма. В бутилката със swing-top бирата сякаш беше по-резлива и по-остра, съответно и не ми хареса толкова много като другата.
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Swing-top капачки

Мнениеот victoryvt » 28 Фев 2013, 16:15

Я постни една снимка на такава бутилка че нещо не се сещам.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Swing-top капачки

Мнениеот Hristo » 28 Фев 2013, 17:04

Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Swing-top капачки

Мнениеот victoryvt » 28 Фев 2013, 17:16

А, това са едновремешните капачки и шишета от лимонада.
Баба ми имаше такива.
Не би трябвало да има разлика във вкуса. А между другото те не вървят ли с бутилките ? И каква е цената ?
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Swing-top капачки

Мнениеот Hristo » 28 Фев 2013, 17:41

Да, вървят, цената е според бирата, но горе-долу става дума за около 3,50 лв. Иначе ако имаш желание, можеш да поръчаш и празни бутилки с отвор, телчета и капачки, но... от Германия :)
Hristo
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 99
Регистриран на: 06 Яну 2013, 16:29

Re: Swing-top капачки

Мнениеот cervesa » 28 Фев 2013, 19:41

Темата с въпроса за доставката на такива нови бутилки е разработена,и при наличие на достатъчно голяма зявка(за да оправдае транспортните разходи) не е проблем да се доставят.
Затова:Пивовари от всички крайща на България-обединявайте се ! (за да получим по добри цени от доставчиците :)
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Swing-top капачки

Мнениеот Dakata » 11 Юни 2014, 11:36

Да споделя и моя опит със swing-top капачките. Понеже съм фен на стъклените бутилки, обаче нямам вяра на обикновенните капачки и затварянето им, се насочих към суинг-топа. За съжаление единствените бири на пазара със такива са, както каза колегата по-горе - Гролш, + една чешка Бернард и са около 3.5 лева. На сайта на Виктор се продават само капачки които може да се сложат на обикновенна бутилка. Но не стават на всяка такава. Тези на които стават са със гърло 18 мм.
Изображение
Марки бири с такива бутилки са Амброзиус (пиеш и ревеш) и Болярка. И двете са на един прозводител и са евтини, като амбалажа им в Кауфланд е 10 стотинки.
Вкъщи имам и някакви бутлки с неизвестна марка (махнал съм етикетите) които също са с гърло 18мм.

Моя съвет към слагането на сунг топ на обикновенна бутилка:
Слага се гривничката на върха на гърлото и посредством отвертка се разтваря леко по-леко и приплъзва надолу докато попадне под гърлото. На сайта Виктор е описал, че става с помощта на клещи, но на мен ми се видя сложно.
И друго важно: отвора на гривната да е протвоположен на самата тапа когато е в отпуснато състояние, както е показано тук:
Изображение

И ето пример за бутилка на която капачките не държат стегнато. Гърлото и е 12мм.
Изображение
Dakata
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Мар 2014, 22:09

Re: Swing-top капачки

Мнениеот victoryvt » 12 Юни 2014, 08:35

Не знам дали си обърнал внимание, че отворът на гривната не е на средата й !
Това означава че с обръщане на гривната може да се усили или намали натиска при затварянето, а също и да се приложи и при други височини на гърлото.
Иначе - тези капачки държат налягане и това се усеща при отварянето - доста добре изпукват.
Най-важен е силиконовия елемент - форма, мекота и износване. Хубавото е че веднъж надяната гривната, после лесно се сменя само капачката.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Swing-top капачки

Мнениеот Foreigner » 13 Фев 2015, 00:25

Здравейте,
Един приятел, който се занимава със спортни мероприятия за деца, се върна преди 2 дни от Румъния. Донесе 5 кашона по 20 бутилки Гролш на цена 1.80 лева бройката! Бирата е 450 мл със суинг-топ капачки, която тук не съм виждал за по-малко от 3.60 лева. Интересното (и скандално за мене) е, че етикетът е преведен и на български и кашонът е 1:1 с този, който можеш да купиш от Метро или друга верига на двойна и отгоре цена. В момента щастлива група пием бирата, а аз като единствен производител (начинаещ, но единствен) събирам амбалажа. Та ако някой има път към Румъния и има интерес, да се възполвва от офертата - бирата се продавала на тази цена навсякъде - Била, Кауфланд и т.н.
Поздрави!
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: Swing-top капачки

Мнениеот Clarion » 04 Май 2015, 18:34

Взех си малко (20) еднолитрови бутилки с такива капачки от ИКЕА - вече две партиди затварям в тях - няма проблем с газировката, два пъти по-бързо се мият и разлива, затварянето направо не се брои (даже може много лесно да се прави изпускане на газ няколко дни след бутилирането както го пише в някои книги). Също така стандартните гролш капачки също стават за подмяна. Единствения ми проблем е , че са прозрачни :-) Омръзна ми да ги завивам в алуминиево фолио или разни хартии - някой да има проверена идея за перманентното им оцветяване в някакъв "бирен" цвят?
Clarion
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 84
Регистриран на: 20 Яну 2015, 14:47

Следваща

Назад към Газировка (карбонизация) и бутилиране / кегиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта

cron