Захарност

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Захарност

Мнениеот Svetlinski » 06 Дек 2015, 23:04

Здравейте.

Имам следното питане след първи опит - много ли е начална плътност от 17 % (замерено с хидрометър от "пакета за начинаещи", пробата е взета от последните капки събрани от жълтата торба за отцеждане преди посяването)?

Параметрите са следните: 2.2кг малц (1.8 БГ пейл, 0.4 караред), 1:3:4 вода, паузи на 52гр (20мин), 67гр (45мин), 72гр (много мин, щото много късно почнах да подгрявам водата за промиване и бързоварът ми се оказа слаб :? ) и на 78гр промивка. Промиването стана доста бавно и макар да съм доливал вода с (горе-долу) правилната температура, имам чувството че много изстиваше в лаутер-тюна. 90 мин силно врене в 17л тенджера и финално прецеждане преди ферментора. Нямам представа колко точно влезе във ферментора, но ми изглежда към средата на съда (макс), което на 19л съд означава под 10л мъст... Сигурно много е извряло, но имаше и немалко фира в тюна и торбата за прецеждане, така че не всичко е извряло.

Също така ако е много 17 % плато, мога ли да коригирам?

Благодаря
Светлин
Svetlinski
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Дек 2015, 15:12

Re: Захарност

Мнениеот Svetlinski » 07 Дек 2015, 00:30

Дрождите са нотингам
Svetlinski
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Дек 2015, 15:12

Re: Захарност

Мнениеот victoryvt » 07 Дек 2015, 09:15

Много е като за средна бира, но ако го оставиш така ще пиеш една приятна силна бира.
А за следващия път ще си финосаш технологията, така че да извадиш търсения екстракт.
Ако много извира - намали времето за врене от 90 на 60 мин.
Ако решиш да разреждаш - направи го с преварена вода - кипната и оставена да изстине под капак - целта е да няма кислород вътре и най-вече - да няма бактерии.
Обаче малко ме съмнява да ти е 17% екстракта ...
Мери се от ферментатора след раздрусването за аериране. Тъй като в тенджерата след варката се получава разслояване и на дъното захарността е по-висока отколкото на повърхността.
При около 65% екстрактивност и 2.2 кг. малц ще извлечеш от него около 1.43кг. екстракт, което за 10л. мъст е 14-15% , а не 17 както твърдиш.
Дори и 70% екстрактивност да си постигнал, което не ми се вярва като за начален опит - пак не са 10л. на 17% (15.4% се получава)
Тъй че, най-добре не я барай бирата и си я изпий с кеф.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Захарност

Мнениеот Svetlinski » 07 Дек 2015, 11:18

Няма да се бара, значи :)

Hаправи ми впечатление, че серпентината охлажда на дъното, а горните слоеве остават по-топли така че сигурно има разслояване и по отношение на захарността, което се е запазило и при прецеждането.

Сега виждам, че и ферментацията си е тръгнала (на 14 градуса) така че съм доволен.

Благодаря и поздрави!
Svetlinski
Малко вари, малко споделя
Малко вари, малко споделя
 
Мнения: 7
Регистриран на: 02 Дек 2015, 15:12


Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта