Лош вкус и слаба газировка

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот ChinoMoreno » 06 Дек 2015, 21:11

Здравейте,

Като със всичко, след първта варка, реших че съм голямо ПРО и ще произведа по голямо количество към то 25-27 литра.

Започвам с проблемите по номера, че станаха много:
1. Прескочих 78 градуса и бирата стана цяла в белтъци. Едва я прецедих през лаутертюна.
2. След като приключих с озахаряването забелязах на дъното, че съм загорил на две места казана с по 10 см диаметър. Не беше много но си беше загорено. Сега като отварям бирата има доста неприятен послевкус на дърво/пластмаса/лекарство (определения на хора които я опитаха). Освен хмел добавих накрая и малко мъх но около 5 гр. на цялото количество.
3. След ферментация, направих разтвор с 7 гр. на литър захар и го добавих за газировка. Бутилирах в 2л. ПВЦ бутилки от бири, като ги налях до капачката почти без въздух. Отлежаха 6 дни. Забелязвам, че няма достатъчно газировка.

Та накрая имам 25 литра доста неприятна за пиене бира и слабо газирана.

Поне нещо може ли да се направи за да се газира по силно и така малко да се притъпи странния послевкус?

Поздрави,
Павел
ChinoMoreno
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 05 Ное 2015, 16:52

Re: Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот victoryvt » 07 Дек 2015, 09:25

От загарянето оправяне няма ...
И аз съм пил загоряла бира, не е много приятна.
Обаче това дето казваш че е като на лекарство е друго - най-вероятно има някаква зараза, ако е като на ацетон или на формалдехид (болница).
Възможно е и да се бъркаш от загорялото.
Ако ти е вярно измерването за 7гр. на литър захар и не са на студено бутилките - няма причина да не са газирани (освен ако капачките не изпускат).
Виж дали на дъното има утайка от дрожди, ако няма - значи трябва да чакаш. Ако има - обърни бутилките наобратно да се размеси утайката и така всеки ден, докато се газират.
Дръж ги на стайна темп. 20 гр.
След като се газират добре , чак тогава ги охлаждай в хладилника.
Ако искаш ми прати една малка бутилка за моя сметка с Еконт и ще я тествам. (пратката да е тип пощенски колет до поискване в офис на Еконт В.Търново - Полтава, получател - Бира-БГ ЕООД)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот ChinoMoreno » 08 Дек 2015, 12:38

Здравей,

Днес ще ти пратя една бутилка. Като я получиш може да се чуем и да обсъдим какъв и е проблема преди да съм почнал да варя другата :)

Поздрави,
Павел
ChinoMoreno
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 05 Ное 2015, 16:52

Re: Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот victoryvt » 08 Дек 2015, 14:06

Ключови думи - пощенски колет, офис на Еконт - Полтава, получател БИРА-БГ ЕООД.
За всички се отнася !
Пращайте за сметка на получателя, тъй като имам точки и мога да плащам с тях (демек - не ме набутвате много :) )
Като свършат точките ще искам попълнена ето тази "молба за съдействие" :
Изображение
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот Foreigner » 08 Дек 2015, 16:55

Викторе, а не може ли първо да попълним молбата-образец (сега му е времето, че има материал, не само бира, а и идват празници). След това, ако се налага, ще ти пращаме и разни тояги, но ще имаме точки, както ти при Еконт? 8-)
Аватар
Foreigner
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 258
Регистриран на: 18 Окт 2014, 12:35
Местоположение: София

Re: Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот ChinoMoreno » 09 Дек 2015, 17:55

Здравей Виктор,

Дали получи днес бутилката с бира и ако да каква е диагнозата? Утре планирам да варя пшенична бира и ме е страх да не повторя грешката :)

Благодаря!
ChinoMoreno
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 60
Регистриран на: 05 Ное 2015, 16:52

Re: Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот victoryvt » 09 Дек 2015, 19:13

Бирата си е добре газирана като за ейл. Поне тая бутилка, която е при мен.
Няма дъх на загоряло, но има лек лош мирис, който се дължи на диви дрожди или бактерии.
Не е кисела, пеха е 4.4, в нормата.
Ще ти пратя на мейла едно клипче да я видиш под микроскоп 900 пъти увеличена :)
Гадовете се виждат добре :)
Но не се шашкай, бирата може да се пие и след отлежаването ще се подобри.
Утре ще измеря и другите параметри - екстракт , алкохол, по мой си способ, а ти ще кажеш дали съм познал.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Лош вкус и слаба газировка

Мнениеот victoryvt » 10 Дек 2015, 11:16

12.7% екстракт, 5.3% алкохол.
Крайна плътност 2.8% Плато (след газировката)
Показание на рефрактомер : 6.5%

Предполагаема начална плътност преди ферментацията 12%
(разликата от 0.7% е заради захарите за газировка)

Параметри на една съвсем типична домашна бира.
Възможно е прекаленото падане на екстракта да е и от действието на диви дрожди или бактерии.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново


Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта