Опит Първи

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Опит Първи

Мнениеот martinmgm » 30 Май 2015, 19:57

OK.

Тука идва и следващото ми питане. Стайна температура какво ще рече? При мен си е около 25-26гр и ми се вижда малко висока, а пък досега ферментира на около 15гр в подземния гараж. Къде е по-добре да я оставя?
Аватар
martinmgm
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 19 Мар 2015, 16:25

Re: Опит Първи

Мнениеот bojo » 30 Май 2015, 22:25

С нотингам ще стане и в гаража. Стайната ти е доста висока.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Опит Първи

Мнениеот 5th-hokage » 31 Май 2015, 13:28

Стайна температуеа се разбира 22-24 C ако е по-висока не е много добре, разбира се не е фатално, но трябва да си бутилираш и контролна бутилка от PVC за да следиш колко се "одървя" и когато се втвърди ги местиш вече на по хладно - в хладилник на 2-10 градуса (зависи от стила)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Опит Първи

Мнениеот martinmgm » 01 Юни 2015, 01:39

Днес ферментацията си продължваше добре. Клапана бълбукаше на през 1 минута. Но вече 7 дена ферментира и реших да бутилирам. Преди два дена беше на плато 5, днес на 4.
Сложих 40гр захар с 50-60гр вода да заври. Прехвърлих от ферментатора всичко без утайката в тенджерата за варене(естествено дезинфекцирана), налях захрания сироп, разбърках и в бутилките. Вдигна се малко утайка докато местих тубата ама няма как. Оказаха се 5.3л всичко. Не остана за пластмасовата бутилка. Аз се бях подготвил с 10 бутилки 0.5 суинг топ и една еднолитрова ама всичко взелзе в стъклото. Останалите 300гр си ги изпих. Този път не ми се стори много горчива (може би защото пиех купешка и ми се смесиха вкусовете). Леко ми сладнееше. Предполагам е нормало при 4 Плато. Добавената захар при това положение се оказа 8 грама на литър, малко в повече. Предполагам трябва да изпусна малко наляге в бутилките след няколко дена(например след 4 дни), за да не стане гашинг? Как става тази работа - отварям и затварям суинга или се старая съвсем леко да отворя за да изпусна малко налягане?
Аватар
martinmgm
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 19 Мар 2015, 16:25

Re: Опит Първи

Мнениеот victoryvt » 01 Юни 2015, 08:32

То няма как леко да стане - отваряш с гръм и след това затваряш.
Обаче за толкова малко количество едва ли ще е от значение - след като ги охладиш добре (след газировката) дори и да има известна прегазираност, тя няма да се отрази значимо. Проблемът ще е ако оставиш някоя бутилка да отлежава повече от месец.
Но най-вероятно ще свършат още преди да са станали идеални на вкус :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Опит Първи

Мнениеот martinmgm » 07 Юни 2015, 00:57

Ето го и първото.
IMG_7868v1.jpg

Това е на 5 дена карбонизация в бутилка и 2 дена в хладилник. Правих нова варка и реших да видя контролно как е първата за да не повторя грешките. Това е тестера.

След като отвирх сунг топ-а с гръм, нямаше гашинг. Всичко беше много спокойно. Даже и мехурчета не се появиха, но за мен беше важно, че не ми изми очите. Както виждате газировка и цвят е супер като за млада бира.Но:
- неочкван аромат. Неможах да рабера на какво прилича. Четох темата на Виктор за видовете аромати, но нямше нищо за което да се хвана.

Започнх си аз новата варка и нещата си върят в ред. Правя мини стартер и ооооо, ето го аромата, има вкус на дрожди. Не е силен както от мини стартера, само леко загатва и след това идва горчивината от хмеловете.

Въпроса ми е, след като тази бира не е отлежавала, нормално ли е да има лек аромат на дрожди и дали ще се ичсти?

Втори въпрос - този лек дорждев аромат може би е от моя грешка? Насочете ме към момента е който може би съм объркал нещата.

Като за Първа варка е повече от доволно. Въпреки лекия аромат на дрожди, след моето пиво отворих една купешка лагерна бира... лелееее, минерална вода да бях пил щеше да е по-добре!
Аватар
martinmgm
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 19 Мар 2015, 16:25

Re: Опит Първи

Мнениеот bojo » 07 Юни 2015, 07:46

Според мен си прекалил с дрождите - грам на литър. С 12гр спокойно фермрнтират 30л при мен.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Опит Първи

Мнениеот 5th-hokage » 07 Юни 2015, 08:51

Ако правиш мини стартер слагай по-малко дрожди (7-8 грама) те за 3-4 часа се рехидратират, адаптират и активират у тъкмо са започнали деленето и ти ги слагаш :) Ако ги ръсиш директно във фермрнтатора тогава слагаш 11 грама. Иначе за купешката :) нормално е да ти се стори като газирана вода, но няма избягване от това.
Последна промяна victoryvt на 08 Юни 2015, 09:22, променена общо 1 път
Причина: Рехидратиране - да поемат вода, дехидратиране - да загубят вода. Просто едното е обратно на другото.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Опит Първи

Мнениеот dandilov » 07 Юни 2015, 20:34

Нормално е да понамирисва на мая, защото е още "млада и зелена" бирата.
Изчакай един месец да отлежи в хладилника и тогава ще имаш перфектния вкус и аромат! :obscene-drinkingcheers:
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Опит Първи

Мнениеот martinmgm » 08 Юни 2015, 00:02

С дрождите не съм прекалявал. Сложих точно 6 грама. Предполагам като съм бутилирал, съм смукнал малко в повече от утайката и за това така се получи.
В бутилките има по около 2мм утайка. Не знам много ли е, нормално ли е. Гледах сифона да е на около 1см над утайката, но накрая наведох ферментатора за да изкарам повече бира и тогава се е поразмътило.
Аватар
martinmgm
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 19 Мар 2015, 16:25

ПредишнаСледваща

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

cron