Опит Първи

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Опит Първи

Мнениеот victoryvt » 08 Юни 2015, 09:32

Аз на такава млада бира й викам "Принт превю" - т.е. само колкото да добия представа накъде отиват нещата.
След отлежаване на студено ще се подобри значително. Кой ли ще я чака обаче ...
Освен това - от вкуса на мая няма как да избягаш, особено с бутилкова газировка. Ако прекалено те дразни - пробвай да охладиш много ферментатора за два дена преди да бутилираш и да добавиш съвсем малко други дрожди - има специални такива за бутилкова газировка. Те са много лепкави и издържливи на налягане, поради което дозата от тях е минимална.
Номерът е как да се оттървеш от основните дрожди на ферментацията - охлаждането на ферментатора помага за тяхното утаяване. Може и след прехвърляне на бирата в друг съд, така няма да има проблеми с лизиране на дрождите.
И още нещо - в момента вече е топло и при 20 гр. околна температура в стаята - вътре във ферментатора температурата надвишава 26 !
А това е вече в диапазона на лошите миризми.
Решението за малки варки е - леген с вода под ферментатора, около него парцал потопен във легена, така че да се омокря от самосебе си и вентилатор който го обдухва. Действа учудващо добре - сваля с поне 5 гр. темп. във ферментатора.
За големи варки - принудително охлаждане :) , а там евтин вариант няма.
Та мисълта ми беше, че миризмите на мая и други се повишават при високите температури.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Опит Първи

Мнениеот martinmgm » 29 Юни 2015, 01:44

И така, да сложа край на първата!

Ммм даааа

Отлежаване му е майката! Навсякъде го пише из форума, но кой да му мисли че толкова много се променя бирата.
Успях да устискам 4 бутилки 3 седмици в хладилника с цента на много изпита купешка бира, но наистина си заслужаваше.
Бирата стана №1. Избистри се съвсем и си стана почти лагерна на цвят. Много добра газировка. Пяната стана плътна и след като спадне до 1см си остава така дълго време. Вкуса се промени дрсатично. Не съм си и мислил че може да има такава промяна. На всички, които ще варят за първи път и прочетат това, ще кажа - 3 седмици в хладилника и тогава разбираш какво си направил. Много плътна бира с леко саладко начало. Определно 16 Plato си каза дуамата! След първоначалният сблъсък, излиза на преден план хмела, особено добре се усеща ароматичния халертау, много леко и приятно. След това следва горчивината, която е просто отлична! Вкуса на мая изчезна напълно.
Определно ще трябва да повторя рецептата в някоя следваща варка.

Това беше от мен за първата.
Втората вече я чакам в хладилника и утре стават 2 седмици, което е добър повод за дегустация. Ще направя нова тема, защото и там има интересни неща. На третата обърках малко малцовете и съм сложил карамел малц и на цвят отива към амбър, но тя е току що бутилирана и явно ще се пие към средата на юли.

Определно вече мисля за по-голяма тенджера! Много по-добре ще е да изкарам 13-14л с една варка. Като време не мисля че ще има много голяма разлика, но би се получило двойно количество.
Аватар
martinmgm
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 81
Регистриран на: 19 Мар 2015, 16:25

Re: Опит Първи

Мнениеот 5th-hokage » 29 Юни 2015, 07:04

Времето си е все едно и също независимо от съдовете (6-8 часа) и със сигурност 2 е повече от едно :) проблема обаче си остава - бирата пак свършва за същото време, както и малката варка.
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Опит Първи

Мнениеот dandilov » 29 Юни 2015, 21:47

:D :D :D Така си е... Проблемът със свършването на бирата е константна величина, независимо от обема на варката...
Май е хубаво да се впише като един от законите на домашното пивоварене. :D
Че и да си издадем един такъв законник, нещо като законите на Мърфи... Дето казваше един приятел с явно негодувание: "Де..а тоа Мърфи, де..а!" :lol: :lol: :lol:
И аз така започнах. Първо с 4 литра варка и си рекох: "Е-е-ех да взема да си набавя оборудване, поне за 15 - 20 литра готова биричка...", и като си го набавих, се убедих, че ми трябва ново - поне за 60 литра.
Но нямам място къде да го инсталирам и си варя с това, което имам.
Кътам бутилки в хладилника и като го отворя - мъка, мъка, стискам зъби, аха да взема поредната бутилка, но като гледам как намаляват прогресивно и ми става съвестно, и затварям вратата. :roll:
Иначе поздравления за резултата!
И най-важното е на теб да ти харесва! :obscene-drinkingcheers:
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Предишна

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron