Въпросите на един начинаещ

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот victoryvt » 19 Окт 2013, 11:09

Здрасти,
Я виж първо тенджерата дали е 30см на 30см, защото на някого изпратих последно по-малкия размер 28 на 28 , понеже тия големите свършиха. (Ако си взел стартов пакет)
Недей гледа кашона, а я измери с рулетка.
Т.е. ти си мислиш че имаш 21л. тенджера (30 на 30), но тя е 17 (28 на 28).
Освен това - независимо каква е тенджерата, меренето на малца и водата трябва да се прави точно.
Можеш да ползваш и кантар - 1л. вода тежи 1кг.
Та за 20л. мъст за варене, от която ще стане 16л. за във ферментора трябва :
1. 3.300кг. малц
2. 10л. вода за озахаряване
3. 13.5л. вода за промиване
4. Хмел според рецептата , но грубо около 20гр. с алфа около 10-12%. Това ще даде ИБУ - около 30.
5. Дрожди - половин пакетче или около 6гр.

Общо взето от 1 кг. малц се получават 5л. бира с екстракт 11-12% и алкохол 4-5%

Рецептите за по-силни бири изискват повече малц при същите условия.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот mirix » 19 Окт 2013, 21:21

Лично мое мнение, че не трябва д се раваля бирата и ракията. Е аз съм алко краен, но спреш ли ракията на 40 гр. и общо д аполучиш 52 не разреждам. Свариш ли бирата със 17% захарност във ферментатора НЕ Разредждам. Пий както си я направиш и не съжалявай. Идва следваща варка. Когато свариш в един съм 2-3-4 пъти ще му хванеш чалъма и ще знаеш какъв краен резултат да очакваш. Успе и не се кахъри че ще се напиеш от силна ДОМАШНА бира
Tуй е бира, тя не е гадна!
Тати има една болест, която го кара да пие бира.
Аватар
mirix
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 916
Регистриран на: 12 Окт 2012, 10:10
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 20 Окт 2013, 09:16

victoryvt написа:Здрасти,
Я виж първо тенджерата дали е 30см на 30см, защото на някого изпратих последно по-малкия размер 28 на 28 , понеже тия големите свършиха. (Ако си взел стартов пакет)
Недей гледа кашона, а я измери с рулетка.
Т.е. ти си мислиш че имаш 21л. тенджера (30 на 30), но тя е 17 (28 на 28).
Освен това - независимо каква е тенджерата, меренето на малца и водата трябва да се прави точно.
Можеш да ползваш и кантар - 1л. вода тежи 1кг.
Та за 20л. мъст за варене, от която ще стане 16л. за във ферментора трябва :
1. 3.300кг. малц
2. 10л. вода за озахаряване
3. 13.5л. вода за промиване
4. Хмел според рецептата , но грубо около 20гр. с алфа около 10-12%. Това ще даде ИБУ - около 30.
5. Дрожди - половин пакетче или около 6гр.

Общо взето от 1 кг. малц се получават 5л. бира с екстракт 11-12% и алкохол 4-5%

Рецептите за по-силни бири изискват повече малц при същите условия.


Да 28 на 28 е.
Ако спазвам тази рецепта няма да имам достатъчно място в тенджера да го събера всичкото... може ли да събера колкото събера в голямата тенджера да си ври там да му сложа хмела и накрая като го сложа във ферметнатора да добавя и останалата част за която не е имало място в тенджерата?

mirix написа:Лично мое мнение, че не трябва д се раваля бирата и ракията. Е аз съм алко краен, но спреш ли ракията на 40 гр. и общо д аполучиш 52 не разреждам. Свариш ли бирата със 17% захарност във ферментатора НЕ Разредждам. Пий както си я направиш и не съжалявай. Идва следваща варка. Когато свариш в един съм 2-3-4 пъти ще му хванеш чалъма и ще знаеш какъв краен резултат да очакваш. Успе и не се кахъри че ще се напиеш от силна ДОМАШНА бира


Не ми е проблем че бирата ще е силна... проблема е че е малко :mrgreen:
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот vsd » 20 Окт 2013, 12:19

Ако можеш сложи това за което няма място във втора, по-малка тенджера и сложи двете да врят заедно.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот victoryvt » 20 Окт 2013, 22:01

И аз така правя !
Без врене не бива да се слага да ферментира, защото има белтъци и те после ще я развалят.
т.е. това че си варил 1.5 часа 100л. и си им добавил още 10 без варене е все едно хич да не си варил.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 21 Окт 2013, 16:45

vsd написа:Ако можеш сложи това за което няма място във втора, по-малка тенджера и сложи двете да врят заедно.


victoryvt написа:И аз така правя !
Без врене не бива да се слага да ферментира, защото има белтъци и те после ще я развалят.
т.е. това че си варил 1.5 часа 100л. и си им добавил още 10 без варене е все едно хич да не си варил.


То хубаво ама котлона е само един... Да кажем че ги варя тия 18/20 литра в голямата тенджера и след час като почна да ги охлаждам да сложа по-малката тенджера и тя да ври 1 час... А тия охладените (18/20литра) да ги сложа във ферментатора и чак след като малката тенджера си изври за 1 час и я охладя да я добавя във ферментатора и тогава да добавя дрождите... така става ли?
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот vsd » 21 Окт 2013, 16:52

Аз си мисля че няма да има проблеми така.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот cervesa » 21 Окт 2013, 18:30

Най-добре е да сложиш дрождите още в първата охладена мъст.Така ще имат преднина от 1,5/2.0 часа за размножаване.(Като преди това обезателно са дехидратирани,съгласно указанието).
Без водния затвор-кислород им трябва,само с едно алуминиево фолио загърни гърлото на ферментора.
И на 30 .11. да има мостри.
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот Heisenberg » 22 Окт 2013, 11:47

cervesa написа:Най-добре е да сложиш дрождите още в първата охладена мъст.Така ще имат преднина от 1,5/2.0 часа за размножаване.(Като преди това обезателно са дехидратирани,съгласно указанието).
Без водния затвор-кислород им трябва,само с едно алуминиево фолио загърни гърлото на ферментора.
И на 30 .11. да има мостри.
Наздраве!

Ооо задължително ще има мостри :)
А какво ще рече дрождите да са хидратирани?
Аватар
Heisenberg
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 43
Регистриран на: 18 Окт 2013, 13:06

Re: Въпросите на един начинаещ

Мнениеот cervesa » 22 Окт 2013, 14:53

Сигурно си пропуснал указанието на сашето:)Или ако са насипни нямаш указание:)
Преди да вложиш дрождите в бирената мъст (ферментатора),ги наръсваш във хладка преварена вода (35*С),например 5 гр дрожди в 50 гр(мл)вода,т.е. количеството на водата е 10 пъти повече от количеството на дрождите.НЕ ГИ БЪРКАШ,а ги ПОРЪСВАШ на повърхността.След 30 мин можеш да ги разбъркаш,да добавиш мъст ,колкото е водата с дрождите(за темпериране) и ги изсипваш в ферментатора (мъстта във ферментатора е добре да бъде аерирана (наситена с кислород-най лесно става с джуркане на дамаджана:)),слагаш водния затвор и...чакаш.
И после носиш за оценка на резултата:)
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

ПредишнаСледваща

Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта