Пяна

Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Модератор: Martin

Правила на форума
Моля всички, които постват своя проблем тук да прочетат това http://forum.beer-bg.com/viewtopic.php?f=29&t=2773&start=20#p6204 и задължително да посочват поне следните параметри : Начален екстракт, тип дрожди, температура на ферментация, краен екстракт, околна температура. И да се опитат максимално точно да опишат параметрите на ситуацията си - количества зърно в кг. , мъст и бира в литри и т.н.

Пяна

Мнениеот Калековски » 03 Юли 2023, 17:48

Здравейте колеги, варя биричка от 2 или 3 години но от скоро започнах да имам проблем който не мога да си обясня.
1.При варенето постоянно излиза много пяна и изкипява.
2. След като бирата ми вече е готова и си я налея в чашата се образува хубава пухкава пяна като крем но не се задържа а около 30 секунди изчезва напълно.
Не знам каква може да е причината.
Иначе си озахарявам на 64- 45 до 50мин. на 72- 20мин. Йодна проба прекрасна и на 78 градуса маш ъп.
Малцове пилсенер, кара пилс, меланоиден, мюнхен 1.
Дрожди Нотингам
Ферментация при 16 -18 градуса.Имам си приспособление което се охлажда с климатик специално за целта . Начален екстракт 12P и краен 2
Ферментацията си протича идеално.Бутилирам и газирам с пивна мъст.Газировката и бирата като цяло си става супер но тази пяна като не се задържа ме дразни.
Ако бихте били така любезни да дадете едно рамо ще съм благодарен.
Калековски
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 29
Регистриран на: 30 Авг 2020, 16:00

Re: Пяна

Мнениеот BatVentsi » 11 Дек 2023, 13:34

Здравей, колега:
1.При варенето постоянно излиза много пяна и изкипява.
- Сигурен ли си, че съда ти е достатъчно голям за варките, които правиш? При по-малки варки и силно варене, много лесно се образува така наречения boil-over. Но това би трябвало да е проблем само в първите 10-15 мин. Ползвай обикновен спрей със студена вода върху пяната за да я овладееш или намали силата на варене докато протеините не си свършат работата и пяната намалее от самосебе си. При моите варки в казана имам около 130 литра течност и е съвсем нормално да имам 20 см пяна. Често е и изкипявала, ако не стоя близо до котлона.

2. След като бирата ми вече е готова и си я налея в чашата се образува хубава пухкава пяна като крем но не се задържа а около 30 секунди изчезва напълно.
- Причини много.
- препарати по чашите (винаги плакни със много гореща вода). Ако трябва да сме честни, за да имаме винаги хубава пяна, чашата трябва да е отново измита и подсушена преди всяко наливане, но кой ли има време за това
- паузата ти на 64 е недостатъчна според мен. Тоест, 15-20 мин на 61-62, 40-50 на 65-66 и 20-на минути на 68-70 (или 60 мин на 66 и вдигам към 70-72). Тук някъде си правя и йодната проба. На 72 стоя главно ако правя нещо със пшеница. Така съм чувал, така са ме учили, не боли да направя пауза от 20 мин преди машаут.
- Съставките на рецептата също влияят. Повече хмел, повече консистентна пяна
- Начина на наливане
- .....и други

Ако бирата е вкусна, изчезващата пяна вече рядко ме впечатлява.

Това е един Сезон, който винаги правя зимата/ранна пролет и отлежавам на 3 градуса до късно лято. Това е резултата. 6.8% ABV, 30 IBU (стойностите са приблизителни)
Същото ще варя около Коледа. Весели празници.
1702291239790.jpg
1702291239765.jpg
Аватар
BatVentsi
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 75
Регистриран на: 26 Фев 2016, 13:38
Местоположение: Русе


Назад към Помощ за проблеми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта

cron