Dry hopping (сухо охмеляване)

Модератор: Martin

Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот Sapata » 14 Яну 2016, 20:41

Здравейте,

Имам няколко въпроса относно сухото охмеляване:

1. Премествате ли във вторичен ферментатор преди сухото охмеляване?
Това което ме притеснява е, че ако е приключила активната ферментация и преместя ще остане само въздух над бирата, а не CO2 отделян при ферментацията и бирата може да вкисне.

2. Изварявате ли самият хмел преди да го сложите във бирата или изварявате само торбичката му?
Тук предполагам, че самият хмел не предполага развитие на бактерии и че дрождите населили вече бирата няма да позволят нашественици.

3. Ако прместя във втори ферментатор и отстраня утайлите се дрожди, дали ще има достатъчно дрожди за карбонизацията на бирата след бутилиране?
Sapata
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Дек 2015, 19:58

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот 5th-hokage » 14 Яну 2016, 21:06

Здравей, кратките отговори:
1. Да
2. Не
3. Да

А сега и коментарите :)
по т.1 - не се притеснявай че ще остане въздух - ще имаш вторична ферментация която ще изгони кислорода и няма да имаш негативен ефект стига да не сложиш 2 литра бира в 20 литрова туба :)
по т.2 - Тук има два подхода: 1-вия го е тествал Виктор и се състои в това да направиш чайче от хмела и да сипеш само течността във ферментатора, а хмела го замръзяваш и го ползваш за вгорчаване при следващата варка. 2-рия е да си дезифекцираш пликчето (може с дамски чорап, може с тензух, някой беше описал и с хартиена ролка, аз имам метална (неръждавейка) "базука" и я слагам нея) и да поставиш хмела вътре и във ферментатора
по т.3 - На дъното падат голяма част утайка но в самата течност все още има голям брой дрожди които ще довършат ферментацията, че даже ще останат и за газиране на бирата (последното обаче трябва да го проследиш)
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот victoryvt » 15 Яну 2016, 09:29

Хмелът е сам по себе си природен инхибитор на бактериите, така че няма от какво да се притеснява човек и да го стерилизира, но ... не бива да се оставя торбичката с него да плува отгоре, защото именно така аз си вкиснах една бира - по мократа торбичка се развиха плесени и бирата започна да киселее. Някак си механически трябва да се потопи торбичката с хмела и всичко си е наред.
Друг подход е да се пусне хмела чисто без торбичка, но после ще бъде изхвърлен заедно с утайката и не е икономично.
Ако се ползва хмел на листа също може да се пусне само хмела и да се накисне добре.

По втория въпрос за въздуха. Има резон в питането, но нищо не пречи да се напълни съда догоре и да се затвори плътно като от време на време се отваря леко , за да излезе ЦО2 ако протича все още някаква ферментация.
За тези които имат бутилка с ЦО2 и правят принудителна газировка с налягане - може да си пуснат ЦО2 в съда с бирата и така да елиминират всяко съмнение за окисление.

И още един ефект от сухото охмеляване - бирите стоят мътни заради хмелните продукти. За да се доизбистри бирата преди бутилиране ще трябва още да престои на много студено и чак тогава да се бутилира - тогава наистина има опасност да няма достатъчно дрожди за бутилковата газировка.
(Но и не всеки прави бутилкова газировка)
Добавянето на дрожди за бутилковата може и да не е от основния щам - има специални дрожди за бутилкова газировка.

И накрая - за тези, които не се чувстват уверени в процесите на сухо охмеляване и продължително лагеруване - по-лесния начин е с хмелно чайче : Кипва се малко вода, добавя се хмела за сухото при температура около 85 гр. и се оставя така докато истине. Може и да пренощува. После се прецежда само течността през тензух (стерилен) и се влива във ферментатора (може и без да се мести младата бира - директно в края на ферментацията) , след това си продължаваме по стария път - бутилиране и т.н.

И един факт, който много хора забравят - хмелът набъбва много след като се намокри. Така че го слагайте в доста по-големи от сухия му обем торбички. Иначе се степва и не "пуска" нищо. А аз съм имал и случаи на спукани точбички.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот Martin » 15 Яну 2016, 10:44

За тежест на торбичката с хмела, аз ползвам стъклени топчета. Лесно се мият и дезинфекцират.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот karakondjul » 05 Мар 2016, 00:03

И накрая - за тези, които не се чувстват уверени в процесите на сухо охмеляване и продължително лагеруване - по-лесния начин е с хмелно чайче : Кипва се малко вода, добавя се хмела за сухото при температура около 85 гр. и се оставя така докато истине. Може и да пренощува. После се прецежда само течността през тензух (стерилен) и се влива във ферментатора (може и без да се мести младата бира - директно в края на ферментацията) , след това си продължаваме по стария път - бутилиране и т.н.


Тук при мен излизат два въпроса.

Кипва се малко вода

1 Колко малко? 100/200/300мл?
може и без да се мести младата бира - директно в края на ферментацията

Какво ще рече в края на ферментацията? След като е преминала бурната ферментация? Един/два дни преди бутилиране?
Аватар
karakondjul
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 104
Регистриран на: 20 Юли 2015, 12:19
Местоположение: София

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот dandilov » 05 Мар 2016, 00:28

Недей с тия "чайчета", че ще утрепеш аромата! Знам го от личен опит!
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот victoryvt » 06 Мар 2016, 13:25

Колегата от Г.Оряховица Петър Бояджиев взе 1-ва награда в Букурещ с охмелена с чайче бира в стил американско пшенично.
Разбира се, че с чайче е по-слаб аромата, но далеч не е убит.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот dandilov » 06 Мар 2016, 20:10

Разбира се Викторе, че ще има аромат, но вече не е този свежият, с всички нюанси, който дава сухото охмеляване.
Това имам в предвид със "ще утрепе". ;)
dandilov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 280
Регистриран на: 08 Авг 2013, 21:58

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот Ico » 20 Май 2016, 11:07

Здравейте колеги, моля за малко помощ.
Задължително ли е да се прави "откаляване" преди сухото охмеляване, или може да се сложи хмела във ферментора след края на бурната ферментация?
И още един въпрос. Как се определя количеството хмел за сухо охмеляване?
Ico
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Апр 2016, 21:29

Re: Dry hopping (сухо охмеляване)

Мнениеот pepes75 » 20 Май 2016, 12:01

pepes75
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 61
Регистриран на: 20 Яну 2015, 11:07
Местоположение: София

Следваща

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта