Магнитна бъркалка

Модератор: Martin

Магнитна бъркалка

Мнениеот aldisha » 17 Яну 2015, 00:56

Здравейте, би ли искал някой да си сподели опита с ползване (изработване) на магнитна бъркалка? За момента най-много ме интересува какво е отношението на размера на магнитите с покритие, които се пускат в съда в който ще се бърка и обема на течността вътре в съда?
Това, което успях да намеря из нета да се продава тук наоколо са магнити със следните размери ->
Ø 4 mm; l- 12 mm;
Ø 7 mm; l- 20 mm;
Ø 8mm; l- 32 mm;
Ø 8 mm; l- 40 mm;
Ø 10 mm; l- 45mm;
Да речем за стъклена колба с обем 2 л. кое от посочените магнитчета трябва да избера ?
Също питам и от къде могат да се купуват такива, защото магазина, който аз намерих ми дава 4 седмици срок за доставка (не били складови наличности...)
aldisha
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 80
Регистриран на: 29 Яну 2014, 22:54
Местоположение: Варна

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот cervesa » 17 Яну 2015, 08:56

cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот victoryvt » 18 Яну 2015, 12:39

Няма нужда да е магнит вътре в съда - става и прост пирон, който е опакован в термосвиваем шлаух.
Важното е отдолу да се върти мошен и лек неодимов магнит - намират се в хард-дисковете.
Намери си някой стар хард-диск и го разкости, да му вземеш магнита - те са два плоски криви.
Залепваш единия от тях на един вентилатор пак от компютър (вентилатор за кутия или за захранващия блок) и му подаваш 12 волта от някое адаптерче.
Над него поставяш плексиглас или просто едно старо CD / DVD и върху него колбата или съд с плоско дъно, а в него се върти парче пирон в шлаух.
Даже можеш и да си добавиш потенциометър за регулиране на оборотите.
Друг вариант е да се ползва старо флопи, но там иска малко модификации по него - закъсяват се два пина на интерфейсния куплунг и се залепват датчиците за наличие на дискета, след това като подадеш 5 волта на куплунга , шпиндела му се завърта до безкрай. Не може да се регулират оборотите, поне не и лесно.
И двата варианта съм ги отиграл успешно.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот Veni_rb » 04 Фев 2015, 19:09

Разглобих един много стар хард - 1,5 Gb. Нещо не мога да се ориентирам къде са тези магнити. Виждам два огледални диска, моторче, четящите глави и платки. :?:
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот cervesa » 04 Фев 2015, 19:13

cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот victoryvt » 04 Фев 2015, 21:42

На противоположния край на главите са магнитите :)
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот Veni_rb » 05 Фев 2015, 10:41

Видях ги - 2 броя.
http://prikachi.com/gallery_view.php?user=35121&gal=18697
Приличат ми на предни накладки за спирачки :D
PS
Как да прикача снимките, така че да излизат направо във сайта?
Veni_rb
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 26
Регистриран на: 08 Юли 2014, 21:18

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот 5th-hokage » 05 Фев 2015, 10:52

Ако на някой му трябват магнити от HDD (или стари HDD) и е от София имам поне 100-тина
Аватар
5th-hokage
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 357
Регистриран на: 18 Ное 2014, 11:35
Местоположение: София

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот IVDON » 05 Фев 2015, 13:29

И аз скоро направих опит да сглобя магнитна бъркалка. Неодимов магнит от харддиск, вентилатор малък за охлаждане на електроника, кутия, дистанционни шайби, колба и магнити. Обаче нещо не се получи. Магнитчето много трудно се подкарва да върти и като цяло много лесно излиза от центъра на колбата. Освен това нещо го кара да вибрира. Изнервих се от неуспеха и излишния начален ентусиазъм и зарязах (временно) този шедьовър на техническата си мисъл. Сега като се замислих дали това,че вентилаторът е 220v променлив ток, а не 12v прав ток не кара магнитчето да вибрира и да бяга по тангентата или присто не съм доближил въртящия магнит достатъчно близо до дъното на колбата или има неуспоредност между плоскостите. Блазни ме да подготвям активни и добре развити стартери и на първо време продухвам с вибратор за аквариум (бърка и оксигенира), но остават участъци от колбата с утайка от дрожди.
IVDON
Колкото вари, толкова и споделя
Колкото вари, толкова и споделя
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Окт 2014, 11:32

Re: Магнитна бъркалка

Мнениеот daniel.trifonov » 05 Фев 2015, 18:55

За по-високи скорости и за да не бяга магнита, трябва да е намагнитен по този начин и да е с пръстеновидна форма (3-тата схема на картинката):

nam3.jpg
http://www.pramiz.com/framPlistbg.html
nam3.jpg (24.19 KiB) Прегледано 27415 пъти


Щом вентилатирът ти е на ~220В, то той е или на около 1400 об/мин или на около 2800 об/мин (залагам на второто). Скоростта е прекалено висока, магнита е с извита форма и двете са предпоставка бъркалката да се изстрелва от центъра на въртене.
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Следваща

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron