Повторно използване на пивни дрожди

Модератор: Martin

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот Dave Lombardo » 02 Авг 2018, 14:22

Martin написа:Можеш да затвориш плътно когато са заспали добре. При различни дрожди това става по различно време. Зависи и от кислорода и от колко имат останало да хапват.

Като не ги казваш навреме тия работи, сега пак ще трябва да изпращаш квейк :D
DRUNK BEFORE DISHONORED!
Аватар
Dave Lombardo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 183
Регистриран на: 19 Фев 2016, 14:16
Местоположение: Варна

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот MadButcher » 03 Авг 2018, 08:54

ultrashock написа:
MadButcher написа:Това е абсолютно ненужно.

Някаква обосновка?
Знам, че окорона убива както лошите бактерии, така може да убие и дрождите, ако случайно е в по-големи количества. Идеята да ги обърна надолу е да се стече по стените остатъчния окорон, а след това с гърлото нагоре за няколко минути, за да се доизпари каквото е останало..

Ами помисли малко! Ако това микронно покритие на стените на съда от Окорон 0,1% разтвор пряко ти влияе върху дрождите, той ще е мощно биологично оръжие, а не дезинфектант. Освен това имаш време за действие на препарата, което се обуславя от температура, при високи температури е силно летлив. В тая жега със сушенето може да ти отиде и дезинфектацията. Освен това не знам клоко ти е чиста кърпичката, но предполагам нея не я дезинфикцираш, я тия кърпи с тяхната пореста структура са перфектен приемник на бактерии, плюс това съдът ти остава отворен, което вече е нарушаване на стерилността му. Аз дезинфикцирам непосредствено преди употреба или оставям със затворен капак , ако не ползвам съда веднага. По темата за дезинфекция има сума ти и клипчета в тубата
Аватар
MadButcher
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 314
Регистриран на: 04 Апр 2017, 15:59
Местоположение: Велико Търново

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот dr_slavov » 03 Авг 2018, 14:56

Окрон влияе на дрождите! Друг е въпроса, че остатъчното количество в буркана е толкова малко и като налееш дрождите разреждането е толкова голямо, че няма как да промени цялостната жизненост на суспензията.
Непосредствено преди употреба не е правилния начин за дезинфекция. Всеки препарат си има време на експозиция. Това е периода в които действието му е достигнало 99% от максимално възможното. Това време е в пряка зависимост от температурата и концентрацията. Мисля, че цифрите за Окрон ги има някъде из мрежата. Но със сигурност го оставяйте да действа поне 10-15 мин.
Това, че някой е качил клип в тубата не означава, че прави нещата правилно. ;)
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот Dejmos » 08 Авг 2018, 02:33

Възможно ли е размножаване на дрожди в "чиста" среда? Под чиста разбирам такава, която да не даде нежелани утайки.
Представям си го така - някакво количество от дадени дрожди се слага в захарен сироп с екстракт 10-12%, в който са добавени активатори (даф, фосфат композе) и млечна киселина до рН 5-5,5. Оставя се на магнитна бъркалка, докато свърши ферментацията.
Това ще ни даде ли сравнително чиста дрождева утайка, от размножени дрожди? Ще ни даде ли изобщо нещо?
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот Martin » 08 Авг 2018, 09:02

Dejmos написа:Възможно ли е размножаване на дрожди в "чиста" среда? Под чиста разбирам такава, която да не даде нежелани утайки.
Представям си го така - някакво количество от дадени дрожди се слага в захарен сироп с екстракт 10-12%, в който са добавени активатори (даф, фосфат композе) и млечна киселина до рН 5-5,5. Оставя се на магнитна бъркалка, докато свърши ферментацията.
Това ще ни даде ли сравнително чиста дрождева утайка, от размножени дрожди? Ще ни даде ли изобщо нещо?


Стартер от захар не е изобщо добра идея. Неслучайно ползваме мъст или екстракт. Не е само заради хранителните вещества, но и заради многото различни захари вътре.
Ако правиш стартер само от захар, дрождите ще се научат че тая е много лесна за ядене и ще предпочитат само нея. Така ще станат мързеливи за другите по сложни захари.
Чиста среда трудно. Даже и комерсиалните течни дрожди не са чисти.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот Dejmos » 08 Авг 2018, 17:39

Идеята ми е накрая да имам утайка само от дрожди, без хмел, белтъци и други ненужни неща. Ако не узобщи, поне да са толкова малко, че да няма нужда да промивам утайката. И не за стартер, а да си размножа дрожди и да ги съхранявам за следващи варки.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл
Dejmos
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 719
Регистриран на: 26 Юли 2015, 11:13

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот Toko62 » 11 Окт 2018, 14:04

Martin написа:
gorang написа:А после как се определя количеството, с което трябва да заквасите новата бира?

При нормална хубава утайка, около 150-200мл за 20л бира.

Това означава ли без стартер - директно в бирената мъст във ферментатора ?
Toko62
Сам си вари, сам си пие
Сам си вари, сам си пие
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юли 2016, 12:48

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот S.Dosev » 03 Дек 2018, 13:53

След два дни ми предстои да бутилирам, решил съм да направя първа жътва на дрожди, но не съм сигурен дали сметките са ми правилни.Плана е следния:1.Ферментатора ми е 30 л. след като бутилирам добавям в него 3 литра преварена и охладена до 20 гр. вода разклащам хубаво и изчаквам 15-20 мин.2.Пресипвам само горния (бистър)слой в стерилизиран буркан 5 л. с канелка (буркана е за коктейли и канелката е на 4-5 см. над дъното) изчаквам 15-20 мин. и пак пресипвам само бистрия слой в стерилизирани буркани от 650 гр.3.Бурканите се съхраняват в хладилника докато дойде време за използване. Деня в който варя смятам да извадя от хладилника буркан със около 250-300 мл. (варките са ми по 30 л.) утайка да се адаптира към стайна темп. 20 гр. и след като заври пивната мъст 10-15 мин. отделям 300-400 мл. охлаждам до 20 гр. махам горният слой от буркана и добавям пивната мъст към дрождиевата утайка.
Въпросите ми са следните:
Колко литра преварена вода да добавя към утайките на дъното на ферментатора?
Бурканите за съхранение на промитите утайки с какъв обем да са, така че да мога да използвам по един буркан за всяка следваща варка?
Това че има сухо охмеляване би ли оказало влияние на виталноста на дрождите?
Благодаря предварително!
Аватар
S.Dosev
Много приказва, малко вари
Много приказва, малко вари
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Апр 2017, 12:24

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот Martin » 03 Дек 2018, 16:28

Нещо не мога да хвана процеса и за това направо ще напиша целият:

1. След откаляването слагаш във ферментатора 2 или 3л преварена и охладена вода.
2. Разбъркваш добре и веднага изливаш в буркан.
3. Слагаш буркана/ите във хладилник за 15 мин да паднат твърдите частици (те падат първи)
4. Преливаш в друг буркан всичко без долният сантиметър където са хмелови и други твърди частици.
5. Връщаш в хладилника за час или два. Така да паднат част от умрелите дрожди.
6. Пак преливаш всичко освен долният сантиметър.
7. Вече това количество си го разделяш на 8 до 10 дозички. И го слагаш в хладилник при 2 до 4 градуса за съхранение.
carpe cervisiam
Аватар
Martin
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1062
Регистриран на: 29 Юли 2014, 16:16
Местоположение: Сливен

Re: Повторно използване на пивни дрожди

Мнениеот dr_slavov » 03 Дек 2018, 16:56

Количеството на използваните дрожди зависи не само от обема на варката. А също така колко са стари, начина им на съхранение и началната плътност.
Аватар
dr_slavov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 548
Регистриран на: 11 Май 2015, 17:31
Местоположение: Шумен

ПредишнаСледваща

Назад към Ферментация и дрожди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта