Ниско алкохолна бира

Модератор: Martin

Ниско алкохолна бира

Мнениеот vsd » 05 Окт 2014, 18:47

Здравейте, в момента се вари експеримента за ниско алкохолна бира. Целта е да се получи бира, която е с 3-3,5% алкохол, но на вкус да се доближава максимално до нормална бира и да не се усеща водниста.

Цел - 25 литра бира с BIAB

Малц:
Плизен малц - 3кг
Кара пилз - 0,5 кг
Караамбър - 0,2 кг
Меланоидин - 0,2 кг

Количеството на кара-пилз е голямо за да може да даде тяло на бирата и хубава пяна. Караамбъра също се надявам да помогне за тялото, а меланоидин-а съм го сложил за да има лека сладост и да помогне за баланса.

Майшуването е 75 мин при 65-66 градуса

Хмел:
25 гр Нъгет за 60 мин
10 гр Жатец за 15 мин
10 гр Жатец за 10 мин
10 гр Жатец за 5 мин

20 гр Жатец за сухо охмеляване

Дрождите са Нотингам от предишна варка. Надявам се ферментацията да мине бързо тъй като бирата е с малко захари и дрождите трябва да се справят бързо. Към края на ферментацията ще сложа хмела за сухото охмеляване. Ако до 10 дни имам бира която става за пиене и е газирана, ще съм доста доволен :) Газирането ще е принудително в кег.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот bojo » 06 Окт 2014, 08:59

Правих опит за безалкохолна бира, но се получи желаният резултат от теб колега. Описал съм опита в темата за безалкохолна бира.
Според мен при тази температура на озахаряване ще има доста захар годна за алкохол и ще трябва повече вода за разреждане - резултата май ще е редкоч.
bojo
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 202
Регистриран на: 18 Юни 2014, 17:40

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот victoryvt » 06 Окт 2014, 11:01

68-69 гр. минимум, ако искаш да остане неферментируемо тяло. И освен това вдигане до 72 може би.
Обаче ако започнеш от 11% и финишираш на 5 - алкохолът ще е малко над 3%, но според мен ще сладни леко.
Успех, дано стане.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот vsd » 10 Ное 2014, 09:42

Да, може би това ще е по-добрия вариант - Да остане голям % екстракт, а не да почнем с малък. С повече хмел, може и да се балансира сладникавото.

Вчера бутилирах в кега бирата от темата. Още не се е газирала и изстудила много, но нещо не се получи това което искам. Първо с дрождите нещата се объркаха, за толкова малко екстракт, ферментира 10 дни. Сега има един странен, плодов аромат. Не знам дали не е от повечето кара пилз или дали не е тръгнала да вкисва леко. Не е достатъчно горчива за мен. Определено след ИПА-та ми се струва доста водниста. Малко повече от каменици и тем подобни. Много не бързам да я съдя преди да се е изстудила и газирала добре. Пих я когато беше още 15-16 градуса. Надявам се като се изстуди, леко да се замаскират гадостите, че поне да мога да я изпия.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот vsd » 12 Ное 2014, 10:04

Нещо ми се струва, че странния вкус и аромат се дължи на хмела. По-предишната варка с жатец пак ми накиселяваше леко и имаше малко странен аромат, но нямаше сухо охмеляване. Тази е сухо охмелена с 30 гр. и ефекта е по-силен. Говорих си с един приятел и той ми сподели че от както ползва жатец му ставали леко кисели бирите. Тогава се светнах, че и при мен го има този момент. При някой друг получавало ли се е нещо подобно
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот victoryvt » 12 Ное 2014, 10:21

Би трябвало да е в зависимост от горчивините - те все пак идват от алфа-горчиви КИСЕЛИНИ.
провери на Жатеца дали не са му повече ко-хумулоните и поради това че е слабо горчив - предозирането с грамаж може да доведе до предозиране с ко-хумулони. Те май пак бяха киселини ...

Аз се прецаках с един жатец и цитра , които стояха няколко дена до един прозорец и си смениха цвета от осветяването. После реших да рискувам : Употребих ги за една пшенична и в първия момент си казах че им няма нищо. Обаче след месец отлежаване бирата започна да оскунксява - някои бутилки (ПЕТ-овете) повече, някои (стъкло) по-малко, а имаше и една две без лоша миризма.
Явно осветеният хмел впоследствие развива лошия вкус, независимо че самите бутилки бяха на тъмно.

Апропо, сухото охмеляване как го правиш ?
Аз винаги се страхувам от зараза и прекарвам хмела за сухото една мин. през микровълнова. Страшен аромат се разнася после из апартамента :lol:
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот vsd » 12 Ное 2014, 10:52

Просто слагам хмела в директно кофата. Сигурен съм, че не е от сухото охмеляване, защото миналия път не съм го правил. Просто хмела е странен, може би е стар вече, знам ли.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот victoryvt » 12 Ное 2014, 13:26

амеба13 взе награда за бирата си кръстена AlteSAAZer и то не в България - демек със стар хмел SAAZ :)
При него пък явно нещо се е подобрило.
Тазгодишен Жатец ще има в края на месеца, ще го видим и него какъв ще е.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот cervesa » 12 Ное 2014, 14:21

Ниско алкохолна бира се прави много лесно.Не си хабете времето в експерименти!

Направете си нормална 12 Плато-ва бира,и после я разреждайте-кеф със сироп или лимонада,кеф ти с газирана вода.
Ама с такова нещо не се казва " Наздраве!"
:D :D :D
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Ниско алкохолна бира

Мнениеот vsd » 12 Ное 2014, 21:07

victoryvt написа:амеба13 взе награда за бирата си кръстена AlteSAAZer и то не в България - демек със стар хмел SAAZ
При него пък явно нещо се е подобрило.

Винаги има шанс да не е от хмела проблема, просто на мен ми се струва да е от него. Освен това, моя жатец е по-стар от този който е ползвал той тогава. Но не знам това колко значение има.
vsd
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 229
Регистриран на: 03 Яну 2013, 11:30

Следваща

Назад към Експерименти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта