Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли е?

Модератор: Martin

Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли е?

Мнениеот almus » 25 Дек 2013, 16:57

Честита коледа на всички.
Какъв вкус би се получил,ако вместо ейлови дрожди се използват пшенични?Ако някой е опитвал моля да сподели.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот victoryvt » 26 Дек 2013, 17:27

Същия както и с пшеничен малц. Е, почти ...
Дрождите са важни.
Аватар
victoryvt
Администратор
Администратор
 
Мнения: 2089
Регистриран на: 27 Сеп 2012, 16:16
Местоположение: В.Търново

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот ameba13 » 27 Дек 2013, 11:39

= белгийски стил бира
ameba13
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 117
Регистриран на: 01 Юли 2013, 15:42

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот cervesa » 27 Дек 2013, 14:27

Какво съм изтървал? Какво е ейлови дрожди?А какво -пшенични?
:shock:
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот almus » 27 Дек 2013, 14:56

И аз предполагам,че би се получила бира подобна на Лефе.Ще опитам със сигурност скоро.
Може би не съм задал въпросът си правилно..За любител като мен дали ще напиша дрожди,щам или мая е все едно.Както и ейлови дрожди;)Cheers mates
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот almus » 19 Май 2014, 13:11

Опита бе направен отдавна.Получи се бира с определено белгийски вкус,но не съвсем..Колегата амеба13 позна крайния резултат.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот daniel.trifonov » 19 Май 2014, 15:11

Cervesa е прав да се чуди, ама никой не обърна внимание да каже после на автора на темата.
Та става дума все за ейлови дрожди. Дали ще са за пшенично пиво или за ечемичено - все коментираме ейлови дрожди.
Разликата е в характеристиките им, но са от един и същи клас - ейлови или горноферментиращи. Тези, които са за пшенични бири не се утаяват лесно на дъното и пивото стои дълго време мътно. Освен това продуцират (произвеждат) ароматни вещества, които до голяма степен са характерни за белгийски тип бири. Самата дрождева утайка в бутилката има специфични и много приятни вкус и аромат. Някои производители препоръчват да се налее половината бутилка в чашата и след като се изпие да се налее почти цялото останало количество, да се разклати леко бутилката, чрез завъртане и да се налее дрождевата утайка. Така потребителят ще се наслади на два различни вкуса от една бутилка бира.
Останалите видове ейлови дрожди се утаяват доста по-добре от дрождите за пшенични бири и при тях прозрачността на пивото е до кристална. Някои щамове (видове/сортове) залепват много добре за дъното на бутилката и трудно може да създадат мътност (например S-04).
Това е най-грубо разликата между пшеничните и другите видове дрожди с горна ферментация.
Друг клас са лагерните дрожди. Те изискват ниски температури на ферментация и ферментират от дъното на съда - долноферментиращи. Лагерни дрожди за пшенично пиво няма, което не означава, че не може да си направите пшеничен лагер с нормални лагерни дрожди. Просто те бързо улягат на дъното и няма да я има характерната мътност от дрождевата утайка, а още повече аромат.
За повече информация: ДРОЖДИ
Варки: 20
Малц: 101 кг
Аватар
daniel.trifonov
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 396
Регистриран на: 28 Май 2013, 10:10
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот cervesa » 19 Май 2014, 20:58

Да допълня: аз сега приготвих един American wheat (6 D по BJCP).Ще участвам с него в Живец,Полша.(Нямам големи надежди за добра оценка ,но е важно обратната връзка:)
Характерното за него е, че не се използват традиционните дрожди за вайцен,а неутрални американски ейлови дрожди,които не добавят аромати-разчита се само на характерните аромати внасяни с пшеницата и от хмела.Това е стил с ниска степен на горчивина,аромати на цитруси от американските хмелове,а от внесената чрез пшеницата тръпчивост и усещане за киселинност,много освежаваш и подходящ за лятото стил.Разбира се има и по-екстремни варианти (на които аз съм привърженик:)
Наздраве!
cervesa
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 29 Дек 2012, 00:38

Re: Ечемичен малц+пшенични дрожди..Някой експериментирал ли

Мнениеот almus » 19 Май 2014, 22:07

Ясно е кои дрожди са с долна и кои с горна ферментация.Тук не става дума за това.
Всъщност основните дрожди бяха нотингам а към края на ферментацията добавих много малко пшенични, които придадоха специфичен вкус напомнящ на белгийска бира.
Успех на колегата в Полша.
almus
Майстор на лакардията и пивоваренето
Майстор на лакардията и пивоваренето
 
Мнения: 111
Регистриран на: 20 Май 2013, 16:16


Назад към Експерименти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron